Yalçın Güler (Blogger) İle Röportajımız

Merhabalar, roportajmerkezi.com sitemizin ilk röportajını Yalçın Bey’e ayırmayı düşündük. Kendisi 2010 yılından beri blog yazmaktadır. Uzman bloggerlar kategorisinde adını seçkin sıralamalarda görebiliriz. İnanıyoruz ki bu sektörde olan yazarlar ve sıkı blog takipçileri, Yalçın Bey’i yakından tanımaktadır. Bu yüzden siz değerli okurlarımızın yazı sonunda Yalçın Güler hakkındaki yorumlarını da beklemekteyiz. Yakın zamanda blog serüveninin 7. Yılını tamamlayacak olan Yalçın Bey’e bizlerle röportaj yapmayı kabul ettiği için teşekkür ederiz.

1 -) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba, ben Yalçın Güler. 21 yaşındayım. 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Aslen Ankaralıyım (Angara Bebesi) ama çocukluğumdan beri Aksaray da ikamet ediyorum. Çocukluğumdan beri bilgisayara karşı zaafım vardır. Hafta sonlarımı internet cafe’de oyun oynamak yerine, oyunların hangi programlama dili ile yazıldığını araştırmak ile geçti. İlk “Merhaba Dünya” kodunu 6. Sınıfta yazdım ve imkanları kısıtlı olduğu için pek öğrenme şansım olmadı. Şu an hiçbir işte çalışmıyorum, işsizim.

2 -) İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Orta okul sonlarına doğru facebook sayfalarına aşırı derece hevesim vardı. Müjdat Sayar diye kral bir adam tanıdım. Onun sayfalarında adminlik yaptım. Bir gün Müjdat ağabeyim facebook sayfasının adında blogger açmıştı. Bende hiç durur muyum, ağabey bana da açalım bir blog dedim ve 2010 Kasım ayında blogspot (ylcnguler.blogspot.com) yazmaya başladım, liseye geçtim ve bilişim teknolojileri alanı okudum bundan da destek alarak yapabileceğimi düşündüm. Blog da rastgele şeyler paylaşırdım, oradan buradan kopyala yapıştır yapardım kendimi blog yazarı zannederdim. Ama öğrendim ki o işler öyle olmuyormuş.

Çağrı Akol ağabeyim ile tanışana kadar. Hep özgün yazmaya çalıştım, bilgi veren şeyler paylaştım, blogumu her gün güncel yazı giriyordum ve emeğimi alıyordum. Günlük en az 10 yorum geliyordu. Günlük 3.000 e yakın ziyaretçi geliyordu ve bunlar beni daha da mutlu edip yazı yazmamı sağlıyordu. Lise sona geçtiğimde (www.yguler.com) domain aldım ama ilgilenemedim domain süresi doldu ve düşmüştü bi daha da almak istemedim. Diğer blogum ile de ilgilenemedim, malum YGS gelip kapıya dayanmıştı. 1 yıl boyunca hiç bakamadım, güncel özgün yazı giremediğim için günlük ziyaretçi 1.000 ve aşağısında oluyordu, yorumlar azalmaya başlamıştı. Ama vazgeçmedim hep açık kaldı yaklaşık 4 buçuk yıl oldu halen yazmaya çalışıyorum. Artık biraz daha profesyonelleşmenin zamanı gelmişti ve 4 yıl önce wordpress’e geçtim…

3 -) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Akışkanlığa, özgünlüğe ve okuyucuyu sıkmayacak şekilde yazmaya  çalışırım.

4 -) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Sadece kişisel blog ile günlük aynı anlamı taşır.  Aslında birbirlerine yakın gibi gözükseler de iki kelimenin arasında baya bir fark vardır. Fakat bir çok blog çeşidi olduğu için bunu günlükten sayamayız. Sağlık blogu, teknoloji blogu, kod blogu vb

5 -) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Evet, kesinlikle yazabilir. Misal ben kitap okumuyorum ve 7 yılı aşkın blog yazıyorum. 7 yılda toplasam 7 sayfa kitap anca okumuşumdur. Elinde bilgisayar veya akıllı telefon olan herkes blog yazabilir. Tabii doğru bir şekilde yapılması kaydı ile.

6 -) Sizin blogunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Benim blogum, genel bir blogdur. Kişiselden, teknolojiye, sağlığa, tanıtıma ve bir çok kategori de blog yazım mevcuttur. Ölene kadar blog yazmaya devam edeceğim.

7 -) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Blog yazarının ilk hedefi, yazmış olduğu yazıyı karşı tarafa düzgün bir şekilde aktarması gerekir. Karşı tarafı yani okuyucuyu bilgilendirip, olumlu yorumlar aldığında para kazanmasına bir işarettir. Bu olumlu yorumlar yazarı motive edecektir ve emeğinin karşılığını almak için daha çok çaba sarf edecektir.

Şunu da üstüne basa basa söylüyorum, bunu ticaret amaçlı yapacaksanız lütfen blog yazmayın. Tabii ki de emeğin karşılığını almak herkesin hakkı, ama blog yazarları için bu hak biraz zaman isteyen bir şey.

8 -) Takip ettiğiniz bloglar var mı bunlar hangileri ?

Buraya hepsini tek tek yazacak  olsam saatlerimi alır, onun için bu bağlantıya tıklayarak takip ettiğim blog yazarlarını öğrenebilirsiniz.

9 -) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Öncelikle kullanacakları blog alt yapısını öğrenmeleri gerekir. Daha sonradan başka teknik alt yapıları öğrenmek gerekir. Bir şeyler öğrenin ki, bir zor anınızda birilerinden yardım istemek yerine kendiniz hallede bilesiniz. Açacağınız bloğun kategorisini önceden belirleyin ve ona göre özgün içerik üretin. Olumlu veya olumsuz tüm yorumlara açık olun. Bir blog yazarı eleştiriye açık olmak zorundadır.

Kuru Kuruya Blog Yazmayın, blog yazımı okuyarak daha da bilgi sahibi olabilirsiniz.

10 -) Sosyal Medya’da blog yazısını daha fazla kişiye ulaştırmak için ne yapmalıyız ?

Bilindiği üzere blog yazarı olmak emek ve sabır isteyen bir iştir. İyi bir blog yazarı olmayı istiyorsanız bir çok ayrıntıya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede blogunuz bir tık daha ön plana çıkacaktır ve blogunuz bilinir hale gelecektir.

Hashtag’ler içerikleri paylaşımlarınıza özel kelimelerle eklemenizi sağlar. Sizin paylaşmış olduğunuz özel kelimelerle ilgilenen diğer kullanıcılarla sizi daha da yakın hale getirir.  Hashtag oluşturmak için  “#” sembolünü oluşturduğunuz özel kelimenin önüne boşluk bırakmadan koyun.  (#kişisel blog). Birden fazla kelimeden oluşan bir hashtag oluşturmak istediğinizde bitişik yazmalısınız (#kişiselblog).

Eğer kelimeleri ayırt etmek isterseniz ikinci kelimenin ilk harfini büyük yazabilirsiniz (#KişiselBlog). Hashtag’lerde büyük küçük harf kullanımı fark etmediği için  #kişiselblog ile #KişiselBlog aynı sonucu verecektir.

Blogunuzda yayınlamış olduğunuz yazıları sosyal medya hesaplarında rahatlıkla kullanabilmek kitlelere ulaştırmak için hashtag en etkili bir yöntemdir. Örneğin blogunuzda kişisel özgün bir yazı yayınladığınızda #kişisel #kişiselblog #blogyazarları ve yayınlamış olduğunuz yazının içinde birden fazla geçen önemli notları, isimleri vb hashtag olarak paylaşırsanız size yeni okuyucular kazandırabilir. Ayrıca google’da index alabilirsiniz.

Bana ulaşabileceğiniz adresler;
www.yalcinguler.net – info@yalcinguler.net

www.facebook.com/ylcngulerblog

www.instagram.com/ylcnguler/

www.twitter.com/ylcnguler/

 

YALÇIN GÜLER’İ NE KADAR TANIYORSUNUZ TESTİNİDE ÇÖZEBİLİRSİNİZ.

 

Röportajını okuduğunuz yazarın blog adresi hangisidir?

Röportajını okuduğunuz yazar hangi şehirde oturmaktadır.

Röportajını okuduğunuz yazarın ilk blog adresi hangisidir?

Röportajını okuduğunuz yazarın bloğu hangi kategoride yer almaktadır?

Röportajını okuduğunuz yazar kaç yıldır bloggerlık yapmaktadır?

Bu röportajı hemen alttaki yıldızlardan puanlayarak röportajları değerlendirmemiz konusunda bizlere destek olabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 Oylar, Ortalama: 4,27 out of 5)
Loading...

Yalçın Güler (Blogger) İle Röportajımız” için 13 yorum

 • Geri bildirim: Röportaj Merkezi İle Yaptığım Keyifli Röportaj | Yalçın Güler

 • Haziran 11, 2017 tarihinde, saat 11:28 am
  Permalink

  testi çözdüm şonuç 4 doğru 1 yanlış

  Yanıtla
 • Haziran 11, 2017 tarihinde, saat 7:35 pm
  Permalink

  Yalçın Güler’i siz bana sorun. 🙂 Tanıdığım kaliteli insanlardan en iyisi diyebilirim. Yolunun açık olmasını diliyorum ayrıca bu başarılı röportajınız için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Temmuz 12, 2017 tarihinde, saat 11:51 pm
   Permalink

   Eyvallah kardeşim Allah razı olsun. Beni benden çok sen daha iyi tanıyorsun orası kesin 🙂 Senin de yolun bahtın açık olur inşallah.

   Yanıtla
 • Haziran 18, 2017 tarihinde, saat 9:29 pm
  Permalink

  yalcinguler.net ilerde Türkiye’nin en popüler bloglarından biri haline gelecek.

  Yanıtla
  • Temmuz 12, 2017 tarihinde, saat 11:52 pm
   Permalink

   Ayhan ağabeyim çok çok teşekkür ederim 🙂 Bu yorumun çok mutlu etti beni. İnsanlara bir şey kazandırmak için elimden geleni yapıyorum.

   Yanıtla
 • Haziran 24, 2017 tarihinde, saat 2:09 pm
  Permalink

  Merhaba Yalçın oğlum. Seni ilk olarak Blog Sohbetleri 1 de tanıdım. Çok sevimlisin. Bu ilk intibam. Ama bloğunda daha dolaşmam lazım. Fırsat buldukça niyetliyim, okuyunca mutlaka yorum bırakırım.
  Röportaj iyiydi. Sorular yerinde sorulardı. Blog dünyasında bir gelişme gözle görünür olmaya başladı. Ama Evren oğlumun girişimi çok değerliydi. Röportaj Merkezi sanırım faaliyetine devam edecek. Samimi cevapların da takdir edilesi. Her gün bir şey öğrenmenin sevinciyle ayrılırken, seni kutlarım. Başarılarının devamı dileklerimle. Ece ablan 🙂

  Yanıtla
  • Temmuz 12, 2017 tarihinde, saat 11:57 pm
   Permalink

   Bende seni ilk Blog Sohbetlerinde tanıdım Ece abla. Abladan öte bir anne gibisin. Değerli yorumun için çok çok teşekkür ederim, daha sizlerden öğreneceğim çok şey var.

   Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 10:22 pm
  Permalink

  Yalçın Güler’le facebook’tan arkadaşım yazılarını vakit buldukça takip ediyorum. Türk blogculuğu daha iyi yerlere gelecek inanıyorum 🙂

  Yanıtla
  • Temmuz 13, 2017 tarihinde, saat 12:03 am
   Permalink

   Değerli yorumun için teşekkür ederim Alparslan. Blog dünyasını duyurmak için elimizden geleni yapıyoruz.

   Yanıtla
 • Temmuz 7, 2017 tarihinde, saat 2:17 pm
  Permalink

  Yazının sonunda test olması ayrı bir güzel olmuş 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir