Bir Tutam Karınca (Blogger) İle Röportajımız

Web sitemizin açılış röportajını çok değerli bayan bir blogger olan Yasemin Hanım ile yapıyoruz. Kendisi 2012 yılında ilk blog yazısını yazmıştır ve buna kadar hala da yazmaya ve sıkı bir okuyucu olmaya devam etmektedir. Kendisiyle yaptığımız hoş sohbete sizleride davet ediyoruz. Keyifli dakikalar geçirmeniz dileğiyle..

1-) Merhaba, Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba, ismim yasemin. 2,5 senedir polonya’nın şirin bir şehri olan krakow’da yaşamını sürdürüyorum. bankacılık mesleğini geride bıraktım. şimdilerde kendi tasarımlarımı hayata geçirdiğim bir markanın sahibiyim.

2-) İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Blog kavramı ile tanışma bir hayli eski. 2008 yılından sonra aktif bir blog okuyucusu oldum diyebilirim. okumayı çok severim. bloglar, internet ortamında okumak için en güzel yerlerden biridir.
blog yazmaya 2012 yılında başladım. blogumu açarken asıl amacım, okuduğum kitaplar hakkında kısa kısa notlar almaktı. zamanla sadece bir kitap blogu olmaktan çıktı. tam anlamıyla kişisel bir blog oldu.

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?
Yazılarımın beni yansıtmasına dikkat ediyorum. popüler olsun diye ilgimi çekmeyen hiçbir konu hakkında yazmıyorum. okunabilirliği kolay bir blog olmasına gayret gösteriyorum.

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Bir dönem günlük tutmuş biri olarak buna çok net cevaplar verebilirim aslında. günlük insanın daha derinlerinde olan şeyleri kağıda dökmesi ile oluşuyor. büyük sevinçlerini, saçma hayallerini, derin üzüntülerini. lakin blog yazarken, bir günlük yazıyormuş gibi özgür olamıyorsunuz. ben olamıyorum desem daha doğru olur. sonuçta blog yazılarınız birçok kişiye ulaşıyor. ama günlük öyle mi? genelde günlük tutanlar, günlüklerini kimsenin okuyamayacağı yerlerde saklıyorlar.

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Bu konu üzerinde çok fazla acımasız eleştiriler dönüyor sosyal medya kanallarında. kitap okumayan biri blog yazar. aslında blogu bilgisayarı olan herkes yazar. okumayan kişilerin (bunu kitapla sınırlandırmamak lazım) bir zaman sonra içerik yaratma sorunu ile karşı karşıya kalacağını düşünüyorum. beslenecekleri bir kaynak yoksa, belirli bir süre sonra tekrar düşüyor insanlar. kitaplar insanların hitap güçünü arttırdığı için, okuyan insanların daha akıcı blog yazabileceği kanısındayım.

6-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yönü olarak para kazanmak insanı motive eder diyebilirim. birçok kişiye ulaşarak takdir görmekte manevi olarak haz verir.
para kazanmanın blog üzerindeki olumsuz yönleri daha fazla. para kazanma dürtüsü büyüdükçe, yazılardaki samimiyetin azaldığını düşünüyorum. bazı bloglarda gözlemlediğim,bir zaman sonra sadece reklam bloguna dönüşmeleri ve blogger olma ruhunu kaybetmeleri.

7-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Başkaları için değil kendiniz için yazın. eğer blogunuzu açar açmaz ticari kaygılar içinde olursanız ve işler yolunda gitmezse (istediğiniz performansı yakalayamazsanız) yazmayı bırakmanız kaçınılmaz bir son olur.
8 -) Son olarak blogger olmanın yanında harika bir tasarımcısınız. 🙂 tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz ?
teşekkür ederim. tasarımcı olma hikayem oldukça eskiye dayanıyor. bankacı olduğum dönemde, ofiste yılbaşı çekilişleri yapılıyordu. ben de çekiliş sonucu hediye olarak bir çanta diktim. verdiğim hediyeyi tüm ofis çok beğendi ve bizim içinde dikebilir misin? dediler. böylelikle nachnuch bags’ın temelleri atılmış oldu.

Bloğuna ulaşmak isteyenler için link : http://birtutamkarinca.blogspot.com.tr/

 

BİRTUTAMKARİNCA BLOĞUNU NE KADAR TANIYORSUNUZ TESTİNİDE ÇÖZEBİLİRSİNİZ.

Röportajını okuduğunuz yazarın blog adresi hangisidir?

Röportajını okuduğunuz yazar şuan hangi şehirde yaşamaktadır?

Röportajını okuduğunuz yazara göre kitap okumayan kişi blog yazabilirmi?

Röportajını okuduğunuz yazarın bloğu hangi kategoride yer almaktadır?

Röportajını okuduğunuz yazarın sahibi olduğu marka hangisidir?

Röportajını okuduğunuz yazarın blogsözlük nicki nedir?

 

AYRICA RÖPORTAJA HEMEN ALTTA BULUNAN YILDIZLARDAN PUAN VEREBİLİRSİNİZ.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oylar, Ortalama: 4,00 out of 5)
Loading...

Bir Tutam Karınca (Blogger) İle Röportajımız” için 2 yorum

 • Haziran 11, 2017 tarihinde, saat 1:35 pm
  Permalink

  Güzel bir sonuc çıkarmisimda hemen yorumda söyle diyince söyleyivereym dedim 😁 cok basarili buldugum bir blogger kendisi.Ve güzel bir söylesi olmus. Ellerinize saglk 😄

  Yanıtla
 • Haziran 18, 2017 tarihinde, saat 9:53 pm
  Permalink

  Yazılarını okumayı seviyorum. Lafı fazla dolandırmayı sevmiyor, güzel ve akıcı bir üslubu var. Ayrıca son yaptığı tema değişikliği ile temasını kıskandığımı da itiraf edeyim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir