Işık Selin Orhuntaş (Blogger) İle Röportajımız

Yepyeni bir blogger röportajıyla sizlerleyiz değerli takipçilerimiz. Bu röportajımızda Işık Selin Orhuntaş Hanımı misafir ediyoruz. Bizi kırmadığı için kendisine teşekkür edip sizlere röportajımızı sunarız.

merhaba,

1-) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Ben Işık Selin. 94 doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Üniversite yıllarımda gönüllülük faaliyetleri ile uğraştım. Toplum Gönüllüleri topluluğunda yaklaşık 3 sene görev aldım. Yine üniversitedeyken bölüm öğrencilerinin çıkarttığı İncir Çekirdeği Dergisi’nde yazmaya başladım. Okul hayatım gönüllülük , okumak ve yazmak ile geçti. Okulun son senesinde Arakat Sanat adlı sitede yazmaya başladım. Şu sıralar çevirmen ve yazar Ahmet Cemal’den ders alıyorum. Kadıköy – Moda’da öğrencileriyle birlikte kurduğu Ahmet Cemal Kültür Atölyesi’nde sosyal bilimlerin farklı alanlarını öğreniyorum.

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Blog kavramı üniversitedeyken hep zihnimin bir köşesinde vardı. 2014 yılında arkadaşımın ısrarıyla açtım. Bana kalsa açmayacaktım. Müthiş bir blog açma furyası vardı o zamanlar. Ve her blog açan kendini çok önemli bir yazarmış gibi görüyordu. Haliyle ben de kızıyordum. Arkadaşım , yazdıklarını okumak istiyorum , defterlerde çürümesin istiyorum , dedi. Ben de ısrarlara dayanamadım ve açtım.  Okulda kötü bir gün geçirdiysem ya da bir şarkı bana dokunduysa tanımadığım birilerine anlatmak isteği doğuyordu ve bloga yazıyordum.Yazdıkça kendimi iyi hissetmeye başladım. Böylece bloga sahip oldum.

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Son zamanlarda çok dikkat ederek yazmıyorum. Normal şartlarda , derdimi az ve öz ifade etmeye , anlatım bozukluğu yapmamaya ve içerik olarak bilgi dolu olmasına dikkat ediyorum.

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Günlük insanın kendine saklamak istediği şeylerle doludur. Blog da başkalarıyla paylaşabileceği şeylerle.

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Kitap okumayan birinin blog yazması bana çok samimi gelmiyor açıkçası. Her şeyden önce yazmak için okur olmak gerekiyor. Kitap kurdu olmaktan söz etmiyorum. Gazete , dergi okumak bile okur olmaktır. Blog yazarlığı kısmına gelince de , teknik konular hariç (teknoloji , bilgisayar ,mühendislik vb)  nitelikli bir blogun nitelikli okurun elinden çıkması gerekiyor.

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Blogumun bir türü ya da kategorisi var mı bilmiyorum ama içeriğini karalama defterinden çıkartıp daha bilgi ya da fikir yazılarıyla dolu okuyuculara referans olabilecek hale döndürmeyi amaçlıyorum.

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yanı , yazarların paradan kaynaklı motivasyonla güzel şeyler ortaya çıkartması bana göre. Ayrıca para kazanmanın sabah 8 akşam 5 anlayışından çıktığının da göstergesidir. Olumsuz yanları ise ; az önce söylediğimin tersi senaryo da gelişebilir. Paranın motivasyonuyla bilgi içermeyen yazılar yazarak kirlilik yaratmaları.

8 -) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

Çok uzun zamandır blog takip edemiyorum. Bir konuda araştırma yaparken içerik olarak doygun bulduğum blogları takibe alıyorum. Bunlar genelde edebiyat , sanat , sinema ve psikanaliz konulu bloglar oluyor. İlla isim vermek gerekiyorsa mailime neredeyse her gün düşen Murat Gülsoy’un kişisel blogu ve İpekli Mendil’in blogu.

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Yeni blog açacak arkadaşlara naçizane tavsiyem ; -dilbilgisi kurallarına dikkat ederek yazmaları. – Özgün / orijinal içerik üretmeye dikkat etmeleri. -bir yazıyı çok uzun tutmamaları örneğin , kitap yorumlarını yazacaklarsa bütün kitabı yazmaya kalkışmayın. Kitabı seçme nedeniyle söze başlayıp size ilginç gelen noktaları ve birkaç alıntıyla devam edin. Beğendim veya beğenmedim değil de faydalı buldum ya da faydalı bulmadım şeklinde yorumlar yapın. Aynı şey filmler için de geçerli.

keyifli sohbetiniz için teşekkür ederiz.

Bloğuna göz atmak isteyenler için link : http://www.arakatsanat.com/author/selinorhuntas/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu röportaj henüz oylanmamış.)
Loading...

Işık Selin Orhuntaş (Blogger) İle Röportajımız” için 5 yorum

 • Geri bildirim: Röportaj Merkezi / Röportaj – Bir Rüyadan Arta Kalan

 • Mayıs 24, 2017 tarihinde, saat 10:01 pm
  Permalink

  Çok faydalı gördüğüm ve ihtiyaç duyulan bir site açmışsınız.Genç blogerlar icin ön hazırlık gibi olacaktır.Başarılarınızın devamını Dilerim.

  Yanıtla
  • Mayıs 24, 2017 tarihinde, saat 10:50 pm
   Permalink

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 6:16 pm
  Permalink

  soluksuz okudum harbiden sorularınızda güzel noktalara değinmişsiniz

  Yanıtla
 • Temmuz 23, 2017 tarihinde, saat 7:48 pm
  Permalink

  Bir tv röportajı havasında sorular ve samimi cevaplar. Tebrik ederim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir