Gökhan Tekin (Blogger) İle Röportajımız

Bu gün blog aleminin tanınmış isimlerinden Gökhan Tekin Bey ile röportaj yapacağız. Kendisi blogger olmanın yanında iyi bir muhasabecidir. Mesleği ile ilgili kilit bilgilerden kimi zaman bloğundada bahsetmektedir. Kendisine röportajımızı kabul ettiği için teşekkür ederiz. (Değerli okurlarımız sizlerinde röportaj hakkında yorumlarını bekliyoruz.)

 

1-) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
Ben Gökhan, Hatay’ın bir ilçesinde yaşıyorum yaşadığım ilçede doğup büyüdüm.  Eğitim hayatımı da yine burada tamamladım. Lise’den sonra 2 yıl dershaneye gittim 2. yıl güzel puan almama rağmen tercih yapmadım bazı nedenlerden dolayı ve çalışmaya başladım ve halende çalışıyorum

 

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

İşe ilk başladığım yıllarda kendime bilgisayar almıştım. Bilgisayarda oyun oynamayı sevmediğim içinde kendime vakit geçirecek bir şey arıyordum. Bir gün arkadaşımla birlikte oturuken web sitesi yaptığını gördüm ve çok tuhafıma gitmişti arkadaşıma bunu nasıl yaptığını sordum ve bana da göstermesini rica ettim.  Arkadaşım bir kaç defa gösterdi sonrasında bütün her şeyi bazen sabahlara kadar araştırarak öğrendim. Bazen sabaha kadar bilgisayar başında bu tür konularda araştırmalar yapıp sonra kalkıp işe gittiğim çok oldu. Kendimi bu konularda geliştirmek istiyordum. WordPress, Datalife Engine ve Joomla gibi içerik yönetim sistemlerini kullandım kendimi geliştirmek için kendime site kurup geri siliyordum geri kuruyordum  ama daha pratik bir şey arıyordum sanırım  bir gün bir blogta bir yazı okumuştum ve o zamanlar kişisel blog nedir bilmiyordum bile, yazar konuda yaşadığı tecrübeleri anlatmıştı. Neden bende blog yazmıyorum ki dedim,  ve hemen o an kendime blog açtım ve yazmaya başladım. Blogu açarken sadece bildiğim konularda özellikle yazacağım dedim ve o çizgimi hiç bozmadım. Sırf içerik olsun diye sağdan soldan yazı kopyalayıp blogumda paylaşmadım. ( Advertorial yazılar hariç )
3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?
Öncelikle hitap etme şekline çok dikkat ederim.  Genelleme yapmıyorum ama bazı blog yazarları sanki okuyucuyla alay edermiş gibi hitap ediyor. Bu tür şeyleri sevmiyorum ben o yüzden özellikle hitap etme şekline çok dikkat etmeye çalışıyorum.  Eskiden noktalama işaretlerini neredeyse hiç kullanmazdım veya kullandığımda yanlış yerde yanlış şekilde kullanılmış noktalama işaretleri olurdu fakat son 2 yıldır bu konuda özen göstermeye çalışıyorum. Yazdığım konuyla ilgili görseli kendim çekmediysem ücretsiz resim sitelerinden almaya özen gösteriyorum. Her konuda yazmamaya sadece bilgili olduğum konularda yazmaya çalışıyorum.
 
4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?
Günlükte her şeyi yazabilirsiniz çünkü  o sadece size ait başka kimse görmeyecek örneğin kimsenin bilmesini istemediğiniz bir olay başınıza geldiğinde onu günlükte olduğu gibi yazabilirsiniz, fakat blog daha farklı her şeyi istediğiniz gibi yazamazsınız en azından ben böyle düşünüyorum. Aslında arasındaki farkta burada yani günlüğün sadece size ait olduğu blog ise başkaları da okuyacağı için her şeyi olduğu gibi yazamayacağınız bir alan. Günlükte istediğiniz gibi bir dil kullanabilirisniz ama blog yazarken dikkatli olmak zorundasınız.
 

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?
Yazabilir ama çok faydalı olabileceğini düşünmüyorum.  Hatta bunun örneklerinden bir tanesi  benim blog yazmaya başladığım ilk zamanlarda kitap okumaktan nefret ederdim. Ne zaman elime bir kitap alsam bunalırdım hemen geri bırakırdım. İnsan kitap okumaz ama çok gezmiştir veya bir konuda yaşadığı tecrbüler vardır blog yazabilir. Ancak çok başarılı olacağını sanmıyorum şöyle ki; kendimdem örnek vereyim kitap okumadan önceki yazılarda bazen kelimeleri nasıl kullanacağımı bilemiyordum. Fakat bunu bütün samimiyetimle söylüyorum kitap okumaya başladıktan sonra blog yazmak benim için daha eğlenceli bir eyleme dönüştü.  Hatta şunu gönül rahatlığıyla diyebilirim, blog  yazmanın bana kazandırdığı en güzel şeylerden bir tanesi kesinlikle kitap okumayı sevdirmesidir diyebilirim.
 
6-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?
Olumsuz yanlarının olduğunu sanmıyorum. Fakat bir çok olumlu yanları vardır, para kazanmayı herkes ister. Ama öncelikle para kazanmak için sabır gerekiyor bence. Şöyle düşünelim örneğin bir iş yeri açtığınızı varsayalım diyelim ki bir süre hiç iş yapmadınız, bu kararınızdan vazgeçerseniz o an kaybetmiş olursunuz ama vazgeçmeden kararlı bir şekilde bir gün işlerinizin iyiye doğru gideceğini düşünerek ve yolda çalışmalar yaparak işinize devam ederseniz muhakkak bir gün hak ettiğiniz yerlerde olacaksınız. Blog yazmayı da buna benzetebiliriz aslında. Aslında blog yazarları güçlerinin farkında değil,. Yabancı ülkelerde bu işten mükemmel para kazanılıyor hatta meslek olmuş halde  ama bizim ülkemizdeki firmalar blogların gücünü halen anlamış değil, bana göre günümüzde web ortamında en güzel reklam blogların yaptığı reklamlardır.


7-) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?
Blog yazan herkesin mutlaka takip ettiği bloglar vardır diye düşünüyorum benimde takip ettiğim bir çok blog var  bunların birkaç tanesini sıralayacak olursak, evrengunlugu.net , bloghocam ,  kelimelerbenim ,  daha bir çok blog var takip ettiğim fakat burada hepsini yazsam sanırım sayfa yetmez.

8 -) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?
Para kazanmak amacıyla blog açmasınlar, gerçekten faydalı olmak amacıyla blog açsınlar derim işini yaparken yani blog yazarken özen göstermelerini tavsiye ederim. Çünkü işini severek yapanlar zaten bir süre sonra hak ettiği yerlerde olacaklardır. Ayrıca şunu da eklemek istiyorum bu konu için güzel bir Atasözü, emek olmadan yemek olmaz  yani siz önce insanlara faydalı olacaksınız ki, sonra para kazanmayı düşünebilirsiniz, eğer ilk başka sırf para kazanmak için blog açanlar hiç açmasın çünkü bir süre sonra o blog çöp blog olacaktır.
 

9-) Muhasebecilik mesleğini de devam ettiriyorsunuz. Bize biraz da bu mesleğinizden bahsedebilir misiniz ?

 

İşe başlamadan önce muhasebe nedir, neden muhasebe yapılır inanın bu konuda hiçbir bir bilgim yoktu  mesleğe başladıktan sonra yavaş yavaş öğrenmeye başladım. Mesleğimi seviyorum, bir şeyi severek yaptığınız zaman daha çok zevk alıyorsunuz,  fakat bazen de zaman zaman değişen yasalardan dolayı bir anda nefret ettiğim bir meslek haline de gelebiliyor muhasebe, herkesin az da olsa kendi ekonomisi için muhasebe bilgisinin olması gerektiğini düşünüyorum. 

Bloğuna ulaşmak isteyenler için link :  http://www.bloggokhantekin.com
BLOGGÖKHANTEKİN’İ NE KADAR TANIYORSUNUZ TESTİNİDE ÇÖZEBİLİRSİNİZ.

Röportajını okuduğunuz yazarın blog adresi hangisidir?

Röportajını okuduğunuz yazar şuan hangi şehirde yaşamaktadır?

Röportajını okuduğunuz yazarın asıl mesleği hangisidir?

Röportajını okuduğunuz yazarın blog içeriği yazarken en çok önemsediği husus hangisidir?

Röportaj içerisinde takip ettiği bloglar listesinde hangisi yoktur ?

HEMEN ALTTA YER ALAN PUANLAMA ALANINDAN RÖPORTAJA PUAN VEREBİLİRSİNİZ.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Gökhan Tekin (Blogger) İle Röportajımız” için 6 yorum

 • Mayıs 26, 2017 tarihinde, saat 5:11 pm
  Permalink

  Merhaba Burak.
  Öncelikle benimle böyle keyifli bir röportaj yaptığın için teşekkür ederim.
  Bu arada blogun hayırlı uğurlu olsun.

  Yanıtla
  • Mayıs 26, 2017 tarihinde, saat 5:19 pm
   Permalink

   Teşekkür ederim abi. Asıl ben teşekkür ederim röportaj teklifimi kabul ettiğin için.

   Yanıtla
 • Mayıs 26, 2017 tarihinde, saat 7:05 pm
  Permalink

  Tecrübeli ve alanında başarılı olmuş blog yazarları ile yapılan röportajları mutlaka okuyorum. Blog yazarlığı konusunda kat ettikleri yolu öğrenmek bizlere de ışık tutuyor. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Mayıs 26, 2017 tarihinde, saat 7:33 pm
   Permalink

   Bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Elimizden geldikçe, okurlarımıza ulaşabildiğimiz tüm kategorilerde röportajlar yaparak bilgi ve deneyim sahibi yapmak istiyoruz. Bizi takip ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir