Benlacivert.com(Blogger) ile Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz benlacivert(blog) oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

1-) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Adım Berk, 90’ların başında Ankara’da doğdum. Ankara’da büyüdüm, okudum, yaşıyorum. Bir hafta sonra psikoloji mezunu olacağım. Beşiktaş taraftarıyım. Uzun zamandır bölük pörçük yazıyorum. Ben Lacivert en uzun soluklu serüvenim oldu, devam da ediyor ilginç bir şekilde. İyi bir müzik dinleyicisiyimdir, çoğunlukla yabancı rock, metal dinlerim. Bekarım, geçen yaz kuşum öldü. Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına kabul edildikten 1 gün sonra Kenan Işık kaza geçirip komaya girdi.

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Küçük yaşlardan beri bilgisayara ilgiliydim ancak 16 yaşıma kadar hiç bilgisayarım olmadı. İş bilgisayarı, komşu bilgisayarı bulduğum anda web sitesi açmaya çalıştım. Bilgisayarın yanında internete de ayrı bir merakım vardı. Gel zaman git zaman araştırma yaparken blog kelimesine rastladım ve ücretsiz servisleri keşfettim. Kendimi ifade etmek konusunda hiç zorluk yaşamadım, ancak kendimi ifade etme yolunda araçlarla sıkıntılar yaşadım. Şiiri sevmedim, hikâye yazsam Yeşilçam erotik filmleri senaryosuna dönerdi, şarkı söyleyemedim sesim kötü falan derken yazmakta karar kıldım.

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Şu sıralar konu bulmak konusunda ciddi sıkıntılar çeksem de bir şekilde yazmaya çalışıyorum. Yazarken dikkat ettiğim çok az şey vardır bunlar da çarpıcı başlık, alakalı göndermeli görsel, kasıntı olmayan ve edebiyattan uzak bir dil.

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Hiç düşünmediğim bir ayrım. Blog kavramını yanlış anlıyor olabiliriz ya da daha doğru bir ifadeyle yanlış bir kavram haline getirdik. Web Log, yani internet kaydı diyebileceğimiz kelime elbette ilk başta internet günlüğü olarak başladı ancak zamanla insanlar blogları, kendi profesyönellikleri ya da ilgi alanları üzerinde ilerletmeye başladı. Fark yok bence, günlüğe blog da denebilir; bloga günlükte denebilir.

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Pek tabii yazabilir, okuma-yazma bilen herkes yazabilir. Burada tartışılacak şey kalitesi olur. Dili ne kadar çeşitli kullanabilir, insanları nasıl yazısına bağlayabilir, kendini ne kadar iyi ifade edebilir bunlar asıl sorular. Yoksa bir soruya cevap vermek gibi blog yazmak, “nasılsın?” sorusuna “iyidir, senden?” diyerek cevap verebilirsin ya da 1000 kelimelik bir blog yazısıyla da cevap verebilirsin.

 

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Ben bir kategoriye sokmuyorum, sokmam gerekirse de kişisel uygun olur sanırım. Memnunum tabii, benim için bir araç blog yazmak ve bu araçtan çok memnunum. Para kazanmak maksatlı açmadığım için de bir şikâyetim yok.

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

 

Bir süre sonra yazı yazma motivasyonu değişebilir. Önceleri sadece paylaşmak, kendini ifade etmek için yazarken bir süre sonra para için yazmaya başlarsın. Zevkten ziyade iş gibi gelmeye başlar bu sana ve bir yerde de tıkanıp kalırsın. Olumlu yanı da para işte, dümdüz para işte.

 

8 -) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

Epeydir takip etmiyorum blogları. Biraz yoğunluk biraz da üşengeçlik diyebiliriz aslında. Ama tahsinbey.com, kelimelerbenim.com, okuryazan365.blogspot.com.tr, Usluer.net, birtutamkarinca.blogspot.com, halil-ben-halil.blogspot.com, teakolik.com, oktayy.net sitelerine hâlâ uğrarım.

 

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Domainlerini uzun – tekrarlı harflerle almasınlar, temalarına dikkat etsinler, yazı fontlarını sade tutsunlar da ne yaparlarsa yapsınlar.

Bloğuna erişmek isteyenler için : http://www.benlacivert.com/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir