Şafak Sarı ile Bitcoin Röportajımız.

Günümüzde sanal paralar çok önem kazanmış durumdadır. Sanal paraların kullanım oranları arttıkça, firmalar da müşteri memnuniyeti açısından ödemeleri sanal paralarla kabul etmektedir. Yeni yeni çıkışa geçen sanal paralar hakkında merak edilenleri gidermek adına sizlere Şafak bey ile yaptığımız röportajı sunuyoruz. Sizlerinde merak ettikleri hala var ise röportaj sonrasında yorum olarak belirtebilirsiniz. Şafak bey’e röportaj teklifimizi kabul ettiği için çok teşekkür ederiz.

 

1-) Öncelikle Şafak Sarı kimdir öğrenebilir miyiz?

-Tabii ki. 96 Eskişehir doğumluyum. Aslen Bilecikliyim. 2014 yılında Üniversite ile beraber İstanbul’a yolum düştü 3 yıldır da İstanbulda yaşıyorum. Yıldız Teknik’te Metalurji ve Malzeme Müh. okuyorum. Hobi olarak Tango ile ilgileniyorum, dans özgürlüktür bence. Küçük bi blogum var arada hayata dair çeşitli yazılar yazıyorum orada da, yakın zamanda orayı daha dolu bi yer haline getiricem. Araştırmayı severim tam bir bilim, uzay ve yapay zeka tutkunuyumdur. Üniversitenin ilk yılından itibarende benim için girişimcilik macerası başladı, şuan da çeşitli projelerde yer alan bir girişimciyim.

2-) Bitcoin nedir ? Ne zaman ortaya çıktı ? Ve gelişim süreci nasıl ilerlemektedir ?

-Bitcoin tamamen dijital bir para birimidir. Devletlerden ve bankalardan bağımsız bireylere finansal işlemlerini yürütme olanağı tanıyor. Günümüz toplumunda güven unsuru çok önemli bir yere sahip kime nereye güvenicez bilemiyoruz birçok banka iflasla burun buruna, bitcoin bu açıdan çok değerli bence çünkü merkeziyetsiz bir yapısı var. Örneklersek bitcoin ile burdan Tokyo’da ki bir dostunuza zaman farketmeksizin dakikalar içinde istediğiniz bir meblağı gönderebilirsiniz. Bitcoin ilk olduğu için transfer süreleri yeni çıkan kripto paralara göre biraz yavaş ama yinede bankacılık sistemine iyi bir alternatif. Tüm bunların güvenliği ve sistematiği “Blockchain” adı verilen yazılım ile sağlanıyor. Bir nevi torrent gibi çalışan bir yapısı var ama tabii ki çok daha yüksek güvenlikli bir yapıda blockchain. İmkan olursa blockchain ve potansiyeli üzerine bir yazı da kaleme alabiliriz ileri ki günlerde. İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı şuan bildiğimiz ismiyle Craig Wright adlı kişi bankacılık sistemine alternatif deneysel bir proje olarak başlatıyor bitcoin’i. Dünya tarafından ilk olarak büyük çapta 2013’te ki çıkışı ile duyuldu bitcoin, 1153$ gibi bir fiyatı görmüştü o zamanlar sonrasında daha düşük seviyelerde uzun süre seyretti 2017 başından beride yükselen bir grafiği var diyebiliriz şu sıralar tarihin en yüksek fiyatlarına tanıklık ediyoruz, 1 Bitcoin şuan 2000$ (kaynak: http://www.coindesk.com/price/ ) dan fazla bir değere sahip. Fiyat konusu bu şekilde tanınırlık açısından da birçok adım atılıyor dünya üzerinde şu günlerde japonya bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti mesela, avrupa, asya ve amerika’da da güzel şeyler oluyor ekosistem adına.

3-) Bizlere bitcoin’e atılım sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz ?

– Benim bitcoin ile tanışmam 2014’e dayanıyor. Ekosistem de çok değerli ve tecrübeli isimler mevcut, bizler de kendimizi kısmen geliştirmeye çalışıyoruz okuyoruz izliyoruz öğrenmeye çalışıyoruz. O zamanlar ilk olarak yurt içi yurt dışı bazı işlemlerde kullanmıştık bitcoin’i. Bitcoin üzerinde asıl odaklanmam 2016 yılının ilk aylarında Türkiye’den çıkan bir kripto para projesi ile oldu bende bunun bi parçası olmaktan büyük keyif aldım açıkçası. Son bir yıldırda yoğun bir tempo ile çalışmalara devam ediyoruz.

4-) Bitcoin nasıl alınabilir ve nerelerde kullanılabilir ?

– Birçok platformdan bitcoin temin edebilirler arkadaşlar. Yurt içi ve yurt dışı birçok online platform mevcut btcturk, koinim, yurt dışı kaynaklı poloniex, localbitcoins, cex.io vs gibi platformlar. Türkiye ve dünyada binlerce işletme bitcoin ile ürün hizmet satışı yapmakta bunlara en uç örnekler microsoft, dell, porshe gibi şirketler olacaktır.

5-)  “2010’da $100’lık Bitcoin Yatırımı Yapsaydınız, 72 Milyon Dolarınız Olabilirdi!” İnternette bu tür yazılar görmekteyiz bunlar gerçeği yansıtıyor mu ?

– Evet, bu fiyat ile alakalı birşey o zamanlar centin yüz de bin de biri fiyatlardan bir bitcoin alabiliyordun ama şuan tanesi 2000$ ‘ın üstünde seyrediyor buda haliyle böyle uçuk durumlara yol açıyor. Bitcoine yatırım yapacak arkadaşlara bu konuyu detaylıca araştırmalarını ve sonrasında işlem yapmalarını tavsiye ederim. Meşhur dünyanın en pahalı pizzası hikayesi vardır anlatılır sürekli, ona bi göz atın derim. 🙂

6-) Peki hala yatırım yapmayı düşünenlere buradan söylemek istediğiniz birşey varmı ?

– Dediğim gibi bitcoin alışılmışın dışında bir yapıya sahip önce “ne” olduğu öğrenilmeli, sonra ise “nasıl” aksiyon alabilirler ona bakmalılar. Bitcoin’e yatırım yapmak veya herhangi bir şekilde bitcoin ile bi işlemde bulunmak isteyen kişilerin öncesinde konu hakkında kendilerini geliştirmeleri çok önemli.

7-) Bitcoin ve blockchain üzerine bir şeyler yapmak isteyen bi Startup kurmak isteyen Girişimcilere ne tavsiye edersiniz?

– Öncelikle bir girişimci olarak şahsen bende konu ile yakından ilgiliyim. Bitcoin sadece finansal birşey gibi gözüküyor ama altında yatan blockchain teknolojisi bitcoinden kat be kat daha değerli, her sektörde her şey yapılabilir onunla. Kısacası adım atılabilecek harika bir pazar burası. Kendi dinamikleri daha yeni yeni oluşuyor şu günlerde kurulan startuplar gelecekte pazarda söz sahibi olacak büyük oyuncular olabilirler. Burada önemli olan bu harika ve karmaşık teknolojiyi son kullanıcıya Google, Apple gibi basit, sade ve bir değer olarak sunmak bunu başaranların hızla öne çıktığına şahitlik edeceğiz. Kripto para ve blockchain, önümüzdeki 8-10 yılda kendi Google’ını, Facebook’unu çıkaracak bu konuda birçok uzmanın söyledikleri şimdiden bu yönde.

Çok teşekkürler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Şafak Sarı ile Bitcoin Röportajımız.” için 2 yorum

 • Temmuz 27, 2017 tarihinde, saat 10:44 am
  Permalink

  Yurtdışına para göndermek icin bitcoin mantıklı gözüküyor

  Yanıtla
 • Ağustos 5, 2017 tarihinde, saat 7:55 pm
  Permalink

  Bitcoin bence geleceğin parası. Bugün 3000 $ gördü. Bitcoin 2 ye ayrıldığı için artik tek elde olacak gibi gözüküyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir