Tahsinbey.com (Blogger) ile Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz Tahsinbey oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

1-) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Tahsin Sungur. Tahsinbey.com blog sitesi sahibiyim. 94 yılı İzmir doğumluyum. İzmir’de yaşıyorum. Grafik tasarım, html/css ve wordpress ile ilgileniyorum. Başarısız bir okul hayatına sahip olmama ve henüz ilki bitmemiş olmasına rağmen 2. üniversiteme başladım. İnsana, insan hayatına dair yazılar, kitaplar okumayı seviyorum. Ağırlıklı olarak Rap türünde müzikler dinliyorum, Rap’in yanında eski üstatları da severek dinliyorum, Neşet Ertaş, Müzeyyen Senar, Müslüm Gürses vs. gibi. Blogumda da sevdiğim kitaplara, müziklere, ilgi alanlarıma ve kendi hayatıma dair içerikler paylaşıyorum. Bu kadar Tahsin yeter sanırım 😊

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Blog kavramıyla ilk lise başlarında tanıştım. Amatör, saçma bir web sitesi üzerinde çalışıyorken bu konularda daha bilgili bir arkadaşım ilgimi farkedip adıma bir domain ve free bir hosting üzerine wordpress kurup bana bir blog hediye etmişti. Yazmanın verdiği rahatlığı farkedince free bir hosting ve çocukça bir akılla alınmış alan adında ilerlemek yerine “daha iyisi olsun” diye diye 6. kişisel blogumu açtım.

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Blog yazarken söylemek istediklerimi tam anlamıyla samimi bir şekilde ifade etmeye ve imla kurallarına uymaya dikkat ediyorum sadece. Bunun dışında SEO, tıklama çekecek başlıklar atma (clickbait) vs. gibi şeyler yazının samimiyetini alaşağı eder diye düşündüğümden samimiyeti kaybetmemeye özen gösteriyorum.

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Anlatmak istediği şeyler olan insan için ikisi de tehlikeli aslında. İkisini de yakın çevrenden korumaya çalıştığın dönemler olabiliyor. Günlük, etkileşim adına kapalı kutu. Yazdıkların başkasının (özellikle annenin) eline geçtiğinde kafana terlik yeme olasılığın var. Blog öyle değil ama. Senin gibi düşünen, senin yaşadıklarını yaşamış onlarca belki yüzlerce insanla aynı satırda selamlaşıyorsun. Ayrıca çok gizlemek istenilen bir durum olursa da yazıya şifre koyabiliyorsun. Günlük öyle değil, şiddete maruz kalıp tüm sırları aşikar etme olasılığı var. Özetle; blog, günlükten etkileşim ve gizlilik adına daha önde. Günlük de samimiyet açısından bloglardan daha önde.

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Anlatacak bir şeyi olan her insan yazabilir kişisel blog, amacı para kazanmak değilse. Kitaplardan uzak durduğundan dikkat etmediği imla kurallarına takılmazsınız bile samimiyetinden. Amacı para kazanmak olan kişisel blogda zaten “Survivor’ı Kazanan İsim Kim?” gibi başlıklar görürsünüz, öyle bir kişisel blogda dolanıyorsanız da yeni bir kitap okuma zamanınız gelmiş demektir.

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Adına kişisel blog diyorum, dediğim şekilde kişisel tutmaya da çalışıyorum. Bu kategoride yazmaktan memnunum, yalnız, pürüzler de yok değil. Adına kişisel blog deyip kişisel tek bir konu bile içermeyen, buram buram reklam kokan blogların artması can sıkıyor biraz.

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Kişisel blogdan para kazanmak yeni bir blog yazarı için zorlaşıyor epey. Adsense’e başvurup kabul edildikten sonra umduklarından az teklifleri görüp her yeri reklamla donatmaya başlıyorlar, hoş olmayan bloglar ortaya çıkıyor. Normal yollardan (tanıtım yazısı, link reklam, banner reklam) para kazanmak için de teknik değerlerin yüksek olması gerekiyor ki yükseltmek de epey zaman alıyor. Bu, işin olumsuz yanı.

8 -) takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

KelimelerBenim.com, Usluer.net, AdamKarga.net, TurkMustafa.com, Pinquitte.com, Egonomik.com, Varol.us, Yemre.com, SabahKemalcansu.com ve hakikaten kişisel blog BenLacivert.com

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Samimiyete dikkat etsinler, bugün olmasa yarın illaki aynı fikirlere, aynı yüreklere dokunacaklar. Bir de lütfen şu yazım kurallarına dikkat etsinler. Bir yazıda 1 2 hataya göz yumabiliyoruz evet de fazlası tahammül sınırlarını aşıyor, sekmeyi kapatıyorum. Anlatacak kişisel mevzulara sahip olmayıp safi para amaçlı blog açıp kazanç elde etmek istiyorlarsa adına “Kişisel Blog” demesinler, lütfen lan.

Tahsin Sungur

Blogger & FrontEnd Developer – İzmir

web: tahsinbey.com

email: m.tahsinsungur@gmail.com

twitter: @tahsingibi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir