Dizigeek.com Yöneticisi Furkan Oymak ile Röportajımız

Web Projeleri kategorilerinde ilk röportajımızı dizigeek.com’a ayırmış bulunuyoruz. Site sahibi Furkan Bey ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbetimizi sizlerle paylaşıyoruz. 

 

1-) Merhaba, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Furkan Oymak kimdir biraz öğrenebilir miyiz ?

Merhaba,ben teşekkür ederim , röportaj yapma isteğiniz beni gururlandırdı. Furkan Oymak , Ankara doğumluyum. SEO ve Dijital pazarlama ile uğraşıyorum. Freelance dışında Almanya’da bir firmada çalışmaktayım. Boş zamanlarımda ise blog siteleriyle ve dizi sitelerimle uğraşmaktayım.
2-)  Dizigeek.com projesinin oluşumundaki fikir aşaması nasıl gerçekleşti? Projenin ilk zamanlarında kaç kişi yer almaktaydı?

Dizigeek.com sitesini Emre Güven ortağımla beraber kurduk. Yıllardır proje yapardık ve bu sefer farklı bir şeyler olsun diye herkesin paylaşım yapabileceği bir platform kurduk. 1 Hafta süren kurulum, düzen, seo vs işlemlerinin ardından 10 Ekim 2016 tarihinde dizigeek.com yayına başladı.
3-) Site kurulurken karşılaştığınız zorluklar oldumu ? Bunlar nelerdi ve bu zorlukları nasıl aştınız ?

Site kurulurken değil fakat kurduktan bir süre sonra yüksek saldırılar gelmeyi başladı. Hostingimiz yetersiz kaldı ve sağlam bir firmadan sunucu alarak yolumuza devam ettik. Sunucudaki güvenlik önlemlerini arttırdıktan sonra hiçbir sıkıntımız kalmadı.
4-) Projenin ilk popüler olduğunu nasıl anladınız ?

Baktık herkes tarafından konuşuluyor ve yaptıklarımız taklit ediliyor işte o zaman farkına vardık.
5-) Bu projenin hayatınıza kattığı artılar ve eksiler nelerdir?

Çok fazla bir şey kattığı sayılamaz ancak tabi ki katkıları oldu. Öncelikle etrafımdaki insanların bana yaklaşımları değişti, daha kıdemli insanlarla görüşmelere başladım. Netflix gibi platforumdan mailler almaya başladık, Kanal D’nin galasına vs. davet edildik. Bunlar gerçekten “Galiba başardım” dedirten güzel şeyler. Herhangi bir eksisi olmadı.
6-) Site de yazılım, yönetim ve tanıtım gibi görev dağılımı yapılmış bir ekip yer alıyormu ?

Sitemizde yazılım , yönetim , editör vs. tüm görevleri ortağım ile ben yapıyoruz. Dışarıdan hiç bir destek almayıp sadece kendimiz çalışıyoruz.
7 -) Sitenizin şuanki durumu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

Site şuan gayet iyi durumda, kitlemiz sağlam sürekli iyi yorumlar alıyoruz takipçilerimiz tarafından bu bizi mutlu ediyor, biz onlara bir şeyler katıyor gözüksekte aslında onlara bize çok şey katıyor. Onlar sayesinde ayakta duruyoruz, hırsımızın tek sebebi takipçilerimiz.
8 -) Önümüzdeki yıllarda sitenizin ilerleyişini nasıl görüyorsunuz ?

Önümüzdeki yıllar için tabi planlarımız var ancak bu sıralar başka projeler ile yoğunuz, yoğunluğumuz bittiği zaman geliştirmelere ve çalışmalara tam gaz devam edip projeyi çok farklı yerlere taşımayı düşünüyoruz.
9-) Özelde dizi sitesi açacaklara genelde ise yeni proje üreten arkadaşlara neler önerirsiniz?

Yabancı dizi sektörü kısıtlı bir sektör, kitlesi belli, bu kitleyi yakalamak için epeyi tecrübe gerekiyor çünkü rekabeti zor bir sektör, biz yıllardır bu sektör için çabaladığımız için hedefi nereden vuracağımızı iyi biliyoruz. Kendilerine güveniyorlarsa denemekten zarar gelmez.

 

Genel olarak bir proje içerisine girmek isteyen arkadaşlara önerimiz ise proje bulmalıyım ne yapsak diye düşünmesinler. Sadece bir şey yapmak hedefi ile girilen hiçbir proje başarılı olamaz. Fikir düşününce akla gelen bir şey değil, yaratıcı fikir ansızın aklına gelir ve sonra onu kafanda planlayıp geliştirip hayata geçirirsin. Tabi sadece hayata geçirmek yetmiyor, reklamını iyi yapman gerek, bu konuda maddiyat çok önemli biraz yatırım şart.

–Sizlerde röportajımız hakkındaki görüşlerinizi belirtebilirsiniz.–

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir