Semih Keçecioğlu(Blogger) İle Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz Semih Keçecioğlu oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

1-) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Adım Semih Keçecioğlu. 1999’da Kastamonu’da doğdum ve şu an İstanbul’da yaşamımı sürdürüyorum. Kişisel blogumda başta Blogger olmak üzere birçok konuda yazılar yazmaktayım.

2-) İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

İlk blog kavramıyla arkadaşımın “benim bloguma girip yazılara bi yorum yapıver” mesajıyla tanıştım. Sonraları Android oyun ve uygulamaları içeren bir blog açamaya karar verdim. Birçok maceranın ardından kendi kişisel blogumu kurdum. Kişisel blogumda yazılarımı yazdıktan bir müddet sonra beğenmediğim için siliyor ve tekrar yazıyordum. En son tüm yazılarımı sildikten sonra 1 Ocak 2016 tarihinde sürekli olarak birçok konu hakkında yazmaya karar verdim.

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Blog yazarken çoğu zaman okuyucuya faydalı olacak şeyler yazmaya çalışırım. Ayrıca yazdığım yazının düzenli olması, dikkat ettiğim diğer bir husus.

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir?

Günlüğü her gün yazarsınız ama blogunuzu kafanız estiği zaman yazabilirsiniz. Bunun yanında günlük bir anlamda sizin sırdaşınızdır, kimseyle paylaşmazsınız. Fakat blogu paylaşmak için yazarsınız. Günlükte insanların fikirlerini ve yorumlarını aramazsınız, blogda ise insanların fikirleri ve yorumları son derece önemlidir.

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Tabi ki yazabilir, kendimden biliyorum. Neredeyse hiç kitap okumam ama yazmaya devam ediyorum. Kitap okumamak bana göre bir engel değil. Benim düşüncem, yazmak isteyen herkes kişisel blog yazabilir.

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz?

Blogum kendimce (blogger ve başka kategorilerde yazsam da) “kişisel blog” kategorisine giriyor. Bu kategoride yazmaktan tabi ki memnunum. İnsanlara yaptıklarımdan ve fikirlerimden bahsetmek güzel bir şey olsa gerek.

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Bu işten para kazanmadığım için pek bir şey söyleyemeyeceğim ama para kazanmak güzeldir. İnsanı daha fazlasını yazmaya teşvik eder, motivasyon sağlar. Fakat aynı zamanda da insanları değiştirebilir, şımartabilir ve daha fazlasına ihtiyaç duyma hissiyatını verebilir. Yaptıklarını fayda sağlamak için değil de para kazanmak için yapmaya başlar. Böylece blog yazmanın bir anlamı olmayacaktır.

8 -) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri?

Aslında takip ettiğim onlarca blog var. Hepsini buraya yazmak çok uzun olacağından birkaç tanesini sizinle paylaşacağım. Ama belirtmek isterim ki; Blogger, dizi, film, teknoloji ve bilimsel konularında yazılar yazan blogları takip ediyorum. Bunun yanında yazılarını beğendiğim kişisel bloglar da takibimdedir.

İşte takip ettiğim bazı bloglar;

Ne Okudum Ne İzledim

Blogger Eklentileri

Mustafa Sönmez

oktayy.net

Blog Tecrübem

Masiva Türk

Ben Lacivert

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Yazmaya başlamadan öncesi kullanacağınız temayı belirlemek ve düzenlemek ilk işiniz olsun. Yoksa çok fazla çekersiniz. Böylece yazmaktan çok vaktiniz tema düzenlemeleriyle geçer. Bu da vakit öldürmekten başka bir şey değildir. Blog açmayı düşünüyorsanız, bırakmamak üzere açın. İstikrarlı ve özgün olun. Araştırın, başka blogları okuyun. Film ve yabancı diziler izleyin. Mutlaka faydasını göreceksiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu röportaj henüz oylanmamış.)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir