İsa Cotur (Blogger) ile Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz Semih Keçecioğlu oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

1-) Merhaba, öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

32 yaşındayım, özel sektörde çalışyorum, boş zamanlarımda blog yazıyorum.
2-) İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Yıllar önce tanıştım, 2007 yılında bedava-sitem.com da adıma kişisel bir blog açarak başladım, ilk başlarda kodlama ve tasarım bilmediğim için bir şeyler yazarak başladım, son yıllarda fazla zaman ayırarak güzel etkileşimler aldığım, e-posta abonelerimin sayısının artmasından anlayabilirsiniz.
3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Samimiyet ve akıcılık benim için çok önemli olup, takip edenler genellikle yazdıklarımı her detayına kadar okurlar, bu konuda bir çok dönüşler alıyorum. Özellikle blogu olan kişilerden.Yazarken karşımdakine konuşarak anlatırmış gibi bir havada yazıyorum bu da akıcı bir üslüb sağlıyor.
4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Günlük adı üstünde o gün neler yaptığını yazarsın, ama blog daha fazla detay ve belli bir konuya yoğunlaşarak anlatma şekli diyebiliriz

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Evet yazabilir, kitap okumasa bile sosyal medyada onlarca içeriği okuyoruz, beğeniyoruz, video izliyoruz bunlardan faydalanarak blog yazılabilir.

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?
Kişisel blog olup kendi ismimi kullanarak açtım..Bu katagoride yazmakdan memnunum, fakat kendi isimim yerine anonim gibi bir şey de olabilirdi, içerik çok fazla olduğu için şu an böyle bir şeye girişmek istemiyorum ve zamanım da yok.
7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?
Zamanı varsa ve para da kazanabiliyorsa çok güzel bir şey olup her blog yazarının hayali ve hedefi olduğunu düşünüyorum.Para kazanıyorsa blogundan daha özenerek yazacağı için içeriğinin kalitesi artacaktır.Eğer blogdan para kazanmıyorsa yaptığı çalışmalarda özen ve önemseme de azalacaktır. Ben bloğumdan para kazanmıyorum, ama blogum sayesinde hatırı sayılır hediyeler aldım.Evet yanlış duymadınız bir sürü hediye geldi, Rize’den çay, Ankara Çubuk’dan Turşu, Aydın’dan incir,zeytin,yağ, Konya’dan Tahin/pekmez, Çankırı Ilgaz’dan butik tarzında renkli erişte makarna kolisi ve tarhana, Fiskobirlikten hediye paketi, Düzce’den Keçiboynuzu kreması,Afyondan Haşhaş ezmesi ve bir yazardan hediye kitap geldi ve gelmeye de devam edecek gibi.Merak edenler için sitemizde üst kısımda Blogumdan kaç para kazanıyorum kısmından bütün detaylara ulaşabilirler.

8 -) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

Fazla zamanım olmadığı için, hatta içeriklerimi bile zorla yazıyorum, sıkı takip ettiğim blog yok ama sosyal medyada paylaım yapanlara denk geldikçe girip okumaya çalışıyorum.
9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Bizzat yaşadığım için hemen söyleyim.Nasıl bir şey yapacaklarsa onun üzerine bir isim alarak açsınlar ve site tasarımını en başında yapsınlar.çünkü tasarım değişince bütün sayfaları tek tek kontrol etmek zorunda kalabilirler (benim gibi). İçeriklerini seo uyumlu olarak yazsınlar ki arama motorlarında üst sıralarda çıkabilsinler.Özgün içerikler yazsınlar, uzun zaman sonra bile bloguna ziyaretçi çekebilirler.Bunu bizzat yaşayan birisi olarak söylüyorum.Yıllar önce iş başvurusu için gittiğim firmaları sitemde bir sayfa altında toplamıştım.Üzerinden 6 yıl geçti hala yorum alıyor ve google 1. Sayfada çıkmaya devam ediyor.Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.Ve google ilk sayfada çıkmak isteyenler için sitemde ayrı bir bölüm açıp detaylıca anlattım, merak edenler için çok özel tavsiye ve önerilerde bulundum, ihitiyacı olanları bloguma bekliyorum.

Blog linki : http://isacotur.tr.gg

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu röportaj henüz oylanmamış.)
Loading...

İsa Cotur (Blogger) ile Röportajımız” için 2 yorum

 • Haziran 4, 2017 tarihinde, saat 2:22 pm
  Permalink

  röportaj teklifiniz için çok tşk ederim, güzel bir paylaşım olmuş 😉

  Yanıtla
  • Haziran 4, 2017 tarihinde, saat 2:41 pm
   Permalink

   Biz röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. İyi çalışmalar

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir