Ozgeyaziyor.com (Blogger) ile Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz ozgeyaziyor.com oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ederiz.

1-) Merhaba, öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

1984 Gölcük doğumluyum. Çalışan bir anne olarak aslında hiç vakti olmayan biriyim. Biraz da maymun iştahlıyım sürekli hobi değiştirir her şeyi aynı anda yapmak ister, hiç bir şeyden vazgeçmem ama hiç birine de vakit bulamam doğru düzgün 🙂 zamanımın çoğunu araba kullanarak, iş yerinde çalışarak, kızımla oynayarak, eşimle konuşarak geçirip uykuya da 4 5 saat anca ayırabiliyorum. Bu kadar zamansızlıkta birde blog yazıp aynı zamanda ders çalışıp yüksek lisans başvurusu için mevcutta devam eden 3. üniversitemi bitirmeye çalışıyorum.

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Lise yıllarımda edebiyat kompozisyon sınavlarından hep yüksek not alırdım. lise bittikten sonra bilgisayar programlama okudum ve tabi ki yetmeyince internet gazeteciliği ve yayıncılığı bölümünü okudum. o bölümde haber yazma teknikleri, doğru anlatım, güzel yazı eğitimi alıp hepsinin sınavlarından yüksek not alırdım. sürekli yazdığım yazılar da vardı ama internet ortamına dökmek, insanlarla paylaşmak bence cesaret işi. o yüzden biraz geç kaldım diye düşüyorum ama amaç zaten her şey hakkında yazıp biraz rahatlamak sanırım..

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Emin olun hiç bir şeye dikkat etmiyorum. programlama dan alışkanlık türkçe karakterli yazı bile yazamıyorum aslında. sürekli ü ç ş ç ğ düzeltmeleriyle uğraşıyorum yazarken. kısaltma çok kullanıyorum “fln filan”  gibi. zaten bu işin doğallığını seviyorum. mesela site başlığımı bile herşey hakkında yazmışım. zorla düzelttim her şey hakkında diye 🙂

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Günlük kişiye özel kişinin kendi içinde ki sırlarını yine kendiyle paylaştığı bir rahatlama aracı, blog ise tarzına göre yeri gelince insanlara bir şeyler öğretebilen, düşündüren, güldüren, kendinden pay çıkartan, bir çok amaç için kullanılabilir. ben de bu iş günlük tarzı blog olarak birleştirmek istedim. şuan zaten çok yeni henüz bir şey öğretme fırsatım olmadı ama anılarım tecrübelerim gibi devam edecek sanırım.

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Tabi ki yazabilir. ben deli gibi bir sürü kitap alıp hiç birini okuyamayan biriyim. cidden vaktim yok. 4 5 saatlik uykumun yarım saatini de ona ayıramam. okuyanlara da çok imrenirim. çünkü cidden bir sürü kitap var okumayı bekleyen ama üzgünüm bir kaç sene daha bekleyecekler. kişisel blog herkes yazabilir bence klavye kullanmayı bilen herkes..

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

“Kişisel BloGünlük” gibi bir şey benim ki. memnunum çünkü amacım bu zaten. yazayım rahatlayayım, bir çiçek bir çocuk büyütmek gibi bir şey benim için. emek verdikçe büyüyecek. gördüğüm de mutlu olacağım. okudukça vay be diyeceğim.

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yanları verdikleri emeğin , vaktin, kafa patlatmanın karşılığını alıyorlar. olumsuz yanları ise amaç sadece para kazanmaya dönüyor, bazıları tarzını kaybediyor, doğallıktan çıkıyor ve sürekli bir reklam hırsıyla güncel takipçisini soğutuyor.

8 -) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

Bu işe ilk başladığım da sürekli karşıma wpmavi çıkıyordu. neyi arasam orada buluyordum wordpress le alakalı. severek takip ettiğim başlıca bloglar:

kelimelerbenim

hızlıadam

bloghocam

ehliblog

musaozsari

oktayy.net

unuttuğum atladığım mutlaka vardır..

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Amacınız sadece yazmak olsun, her şey hakkında yazın, acaba beğenilir mi? takip eden olur mu? hiç bir kaygınız düşünceniz olmasın lütfen. bildiklerinizi duygu düşünceleriniz paylaşın, paylaşın ki şu yaşanması zor günümüz Türkiye’sin de vay be böyle insanlar da varmış diye düşünüp az kalan umudumuzu kaybetmeyelim..

Blog adresi : www.ozgeyaziyor.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu röportaj henüz oylanmamış.)
Loading...

Ozgeyaziyor.com (Blogger) ile Röportajımız” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir