Doğuş Hakan Yılmaz (Blogger) ile Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz Doğuş Hakan Yılmaz oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

1-) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
Merhaba, ismim Doğuş Hakan Yılmaz. 1987 İstanbul doğumluyum. Şu anda Muğla’da ikamet ediyorum. 4 yıldır süren ve milat kabul ettiğim mutlu bir evliliğim var. Muğla Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Satış bölümünü daha sonra da Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdim. Yaklaşık 9 yıldır kamu sektöründe çalışarak geçimimi sağlıyorum. Hayata pozitif bakan, metanetli, vicdanlı ve çalışkan biriyimdir. En sevmediğim huyum inatçılık olmasına rağmen sabit fikirli olmamışımdır hiçbir zaman. Ömrüm el verdiği sürece tek hedefim iyi bir insan olmak.

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?
Blog kavramıyla ilk tanışmam 2007 yılında kuzenimin okuduğum yere Muğla’ya gelmesiyle başladı. Bir şeyler yazdığını ve para kazandığını söyledi. Bende işin içinde yazmak olunca merak ettim. Hemen bana da bir hesap açarak Doğuş87 isimli blog kurduk. Kopyala-yapıştır ana temasıydı( ve tıklanacak ne varsa koyuyordum. Tabi ki uzun sürmedi ve kapattım çünkü öğrendiklerimle bu bloğun işe yaramayacağını anladım. Daha sonra bilgicelli ve blogcafesi isimli başarılı bloglarım oldu ama ne yazık ki sürdüremedim. Yazmayı seviyordum ama blog yazarlığına henüz hazır olmadığımı hissettim. O zamanlar Seo kavramı bol etiketli yazıları ve link değişimlerini kapsıyordu. Demek ki başarılı olamamanın nedeni buydu.
Aradan 3 yıl geçti… Söz, şiir yazmaya ve karakalem çizmeye başladım. Artık blogla ilgili yazılar yerine fazla vakit harcamayacağım işler yapmak istiyordum. O nedenle kendi adımla blog açarak sadece sözlerimi paylaşmak istedim. Bir müddet sonra baktım ki neredeyse hiç geri dönüş olmuyor ve yazılar kısa kısa kalıyor. Okuyup, araştırmaya başladım ve SEO kavramının tam bana göre bir konu olduğunu ve nasıl geliştirileceği konusuna aşina olduğumu hissettim. Kendimi en iyi bu şekilde ifade edebileceğimi hem de sözlerimi yorumlayarak daha uzun yazılar yazabileceğimi düşündüm. 2016 31 Ekim tarihinden beri düzenli aralıklarla içerikler ekliyorum ve güncel tutuyorum. Arada bir yaptığım ufak tefek hatalar olsa da nereye ve nasıl varacağımı artık biliyorum. Yeterince sabrınız varsa yazdıklarınız faydalı oluyorsa başarının sizi yakalayacağını düşünüyorum. Uzun yıllar bloğumla hizmet edeceğime inancım çünkü içimdeki heyecana güveniyorum.

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?
Blog yazmaya başladığımda önce o konuyu ne kadar deşebilirim ona bakıyorum. Bildiğim ve yorumlayabileceğim her konuya değinmeyi severim. Bilmediğim ve yeni öğrendiğim detaylar olduğunda birkaç kaynaktan araştırıyorum ve en iyisini yazmaya çalışıyorum. Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine çok dikkat ediyorum. Yazının paragraflarına ve eklediğim görsellerin uyumuna dikkat ediyorum. Genelde yazıyı bitirdikten sonra başlık yazarım ama bazen aklıma gelen başlığa uygun yazı da yazabilirim. Her yazıya ilgili arama açıklaması eklemeyi ve etiketleri kategori olacak şekilde kullanmayı ihmal etmiyorum. Görsellere başlık metni ve alternatif metin ekleyerek Google görsellerde yerini almasını ve bulunmasını sağlarım. İyi şeyler yapmaya çalışıyorum ama her zaman takdiri okuyuculara ve blog arkadaşlarıma bırakıyorum.

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir?
Günlük daha çok kendiniz için tutulur ve size özeldir. Blog ise yazı taslak halindeyken size aittir yayınladığınız an da sizden çıkar ve kitlelere ulaşır. Doğrusu ve yanlışı ile sizi temsil eder. Sıfat olarak blog yazarlığını çok seviyorum ama blog tutuyorum demek hoşuma gitmiyor nedense.

 

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?
Son zamanlarda çok kitap okumasam da genel olarak okumak benim için vazgeçilmezdir. Kitap okumayan birisi tabi ki blog yazabilir. Çok kitap okuyan hiçbir şeyi sindirmemiş çok insan tanıyorum. Aynı şekilde kitap okumayan(ya da okuyamayan) ama kendini çok iyi ifade eden ve geliştiren de çok örnek var. Blog yazmak biraz kelimelerle dans etmek gibi aslında. Doğru kelimeler cümle kurmaya başladığınızda dansınız hayranlıkla izlenebilir. Ayrıca yazmak için çok kitap okumak değil yazmak istediğiniz konuya hakim olmak gerekir.

 

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?
Yukarıdaki bölümde de söylediğim gibi tamamen kişisel blog olan niyetim şimdilerde daha teknik ve bilgi içeriyor. Blog sayfamın açıklamasını Seo Teknikleri ve Blog İpuçları olarak özetledim. Sanırım kategoride buna uygun olabilir. Bu konularda yazmaktan çok memnunum ve geliştirmeye ve güncellenmeye açık bir kategori olduğunu düşünüyorum. En azından kendilerini daha çok geliştirmek isteyenler ve yenilikleri öğrenmek isteyenlere kaynak olmaya çalışıyorum.

 

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?
Blog yazarlığı zevkle yapılan ve sabır gerektiren bir iştir. Zaman içindeki gelişimlere göre para da kazanıldığını biliyoruz. Olumlu tarafı ek bir gelir kaynağı ve daha uzun süre yazarlık yapmaya sevk edebilir. Olumsuz tarafı ise para hırsının yazarlığın önüne geçmesi ve yazıların kalitesinin düşmesine göz yumulması olabilir.

 

8 -) Takip ettiğiniz bloglar var mı bunlar hangileri ?
Takip ettiğim ve başarılı bulduğum birkaç blog var tabi ki. 2007 yılından beri dönem dönem başarılı bloglar vardı. Kimisi kapandı kimisi hala devam ediyor. Son 6-7 aydır tanıdığım ve başarılı bulduğum çok blog var. İsimlerini sıralamak isterim ama es geçtiklerim olursa daha çok üzülürüm. Bu nedenle onlar kendilerini biliyor diyerek pas geçiyorum.

 

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?
Blog açmaya karar verenler öncelikle uzun soluklu maceraya hazır olduklarından emin olsunlar. Çünkü kısa zamanda hemen başarı beklentisi genellikle hüsranla sonuçlanıyor. Daha sonra blog sayfalarına verecekleri isim çok önemli gerçekten. Hangi konuya ağırlık vereceklerse ona göre isimler bulsunlar. Şu an değiştirmek istediğim tek şey bu aslında. Daha sonra iyi bir slogan ve tema seçimi geliyor. Başlamadan önce benzer blogları gezerek fikir almalarını tavsiye ederim. Blogu yayına aldıktan sonraki her değişiklik sizi daha geriye götürüyor. Bu nedenle her şeyi araştırsınlar ve hazırladıkları yazılar dışında teknik işlerle fazla uğraşmasınlar. Üst sıralara çıkmak için neler yapmaları gerektiğini iyi okusunlar. Anahtar kelimeleri ve arama motorlarının seveceği hamleleri iyi bilsinler. Yazdıklarından ziyaretçilerden önce kendileri memnun kalsınlar. Olumlu ve olumsuz her yoruma hazır olsunlar ve blog sayfalarını kişiselleştirmesinler. Başarılı ve istikrarlı blog yazarlarına her zaman ihtiyaç olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğuş Hakan Yılmaz (Blogger) ile Röportajımız” için 14 yorum

 • Haziran 4, 2017 tarihinde, saat 10:36 pm
  Permalink

  Merhabalar, hazırladığınız soruları cevaplarken hiç sıkılmadım ve tam yerinde buldum. Yaptığımız röportajdan memnun oldum, başarılar dilerim.

  Yanıtla
  • Haziran 4, 2017 tarihinde, saat 10:59 pm
   Permalink

   Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Haziran 18, 2017 tarihinde, saat 10:06 pm
  Permalink

  Sizi tanıdığıma çok memnun oldum Doğuş Bey.

  Blog linkiniz verilmediği için google da aratarak https://dogushakanyilmaz.blogspot.com/ adresine ulaştım.
  Bu blogun sizin olduğunu varsayarak şunları söylemek istiyorum.
  Faydalı yazılar yazıyorsunuz ancak kategori seçiminde bir kararsızlık yaşıyorsunuz gibi geldi. Çünkü genellikle blogger hakkında konular paylaşırken, arada konu dışı içeriklerin de olduğunu gördüm. Ayrıca tıklanan her bağlantının yeni pencerede açılması (bir ziyaretçi olarak söylüyorum) can sıkan bir durum.

  Blog yazarlığında başarılar diliyor ve röportaj için teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • Eylül 18, 2017 tarihinde, saat 12:50 pm
   Permalink

   Blog sayfamda genellikle seo ve blog konularında içerik paylaşıyorum. Bazı zamanlarda izlediğim filmler ve belirlediğim konularda fikirlerimi paylaşıyorum. Her bağlantının yeni pencerede açılmasını kaldırdım. Teşekkürler yorumunuz için.

   Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 8:45 pm
  Permalink

  güzel bir röportaj olmuş okurken zevk aldım, başarılarının devamını dilerim.

  Yanıtla
 • Temmuz 6, 2017 tarihinde, saat 1:24 am
  Permalink

  genç bloggerların en iyilerindendir kendileri 🙂

  Yanıtla
  • Eylül 18, 2017 tarihinde, saat 12:51 pm
   Permalink

   10 yıldır blog yazıyorum ama son 1 yıldır aktif şekilde yazıyorum. Teşekkür ederim, iyi olmaya çabalıyorum.

   Yanıtla
 • Temmuz 7, 2017 tarihinde, saat 11:09 pm
  Permalink

  Okumaktan keyif alıyorum başarılarınızın devamını dilerim 🙂

  Yanıtla
 • Temmuz 21, 2017 tarihinde, saat 9:25 pm
  Permalink

  Takip ettiğim bloglardan .Bloggerlar için faydalı yazılar üretiyor.

  Yanıtla
 • Temmuz 30, 2017 tarihinde, saat 7:37 pm
  Permalink

  Merhaba sitenizin sıkı bir takipcisiyim. Bu formatta bir siteye ihtiyaç vardi.Bence bu alanı cok başarılı bir şekilde doldurdunuz.Basarılarınızın devamını dilerim.

  Yanıtla
  • Eylül 18, 2017 tarihinde, saat 12:53 pm
   Permalink

   Memnun oldum, benzer bloglar olsa da ben kendimce yorumlamaya özen gösteriyorum. Umarım başarılı oluyorumdur. Teşekkürler

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir