kadirdurukan.com (Blogger) ile Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz Kadir Durukan oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

1-) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

İsmim Kadir Durukan, Ankaralıyım ve şuan da Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Makine Mühendisliği okuyorum. kadirdurukan.com kişisel bloğumda yaklaşık 3.5 senedir yazıyorum.

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Lise yıllarımda web sitesi nasıl yapılır öğrenmek için herkes gibi Google’da aramalar yapıyordum.  Daha sonra Gazi Üniversitesinde kısa süreli bi kursa kaydoldum. Bu şekilde web sitesi yapmayı az çok kavradım ve kendime bir site açtım. İlk başlarda WordPress ve diğer teknolojik alanlarda araştırma yapıp yazıyordum daha iyi öğrenebilmek adına. Ancak kişisel yazılar da yazma isteğim olunca kişisel blog olarak sitemi tekrar düzenledim. O günden beri kişisel blog olarak siteme içerik giriyorum.

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Blog yazarken kullandığım üsluba, Türkçe imla kurallarına (yapabildiğim kadar), içeriğin ziyaretçiye fayda sağlamasına, kullandığım dilde bilenen kelimeler olmasına, yazı içerisinde kullandığım görsellerin boyutu ve estetik olarak göze hitap etmesi gibi bir çok konuya dikkat ediyorum. Bu nedenle bir blog yazım ortalama 2 saatimi alıyor diyebilirim.

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Günlük ile Kişisel Blog kavramı ilk bakıldığında benzer gelebilir. Ancak Günlük kişinin kendi hayatını satır satır yazdığı ve özel olan bir kavramdır. Ancak Kişisel Blog kavramı kişinin takipçileri ile istediği her konuyu paylaştığı alandır. Bu alan okuduğu bir kitap, izlediği bir film ya da ürün incelemesi olabilir. Bu açıdan bakınca teknolojik bir ürün inceleme yazısını günlükte yazmak ne derece mantıklı? Ayrıca blog sitesi fayda sağlamayı amaçlayan bir yapıdadır, günlük sadece anılar üzerine inşa edilir.

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Elbette mümkün. Kişisel Blog yazan kişi istediği her konuda yazabilir, bunun için bir kısıtlama yoktur. Bunlara örnek vermek gerekirse; yaptığı alışverişten bahsedebilir, yemek yediği mekanlardan tutun gezmeye gittiği yerlere kadar her konuda yazabilir. Ancak bana göre, kitap okuyan kişinin bakış açısı okumayana göre her zaman daha geniş olduğu için takipçilerine daha verimli bilgi akışı sağlar.

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? Bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Bloğum hangi kategoriye giriyor bunu hiç düşünmedim. Ancak bloğumda genelde izlediğim filmlerin, okuduğum kitapların incelemelerini yazarım; günlük konulardan bahsettiğim yazılarımda bulunur, arada sırada araştırma yaptığım çeşitli konuları uzun uzadıya her ayrıntısı ile anlatmayı çok seviyorum. Dikkat ettiğim en önemli konu ise yazının gereğinden uzun ve okuyucu için sıkıcı olmaması.

Bu alanda yazmaktan da tabi ki memnunum. Çünkü merak ettiğim ve öğrendiğim konuları siteme gelen herkesle paylaşmak ve başkalarının da kişisel gelişimine katkıda bulunmak çok güzel bir şey. Bu alanda dijital yayıncı olmakla da gurur duyuyorum diyebilirim.

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Blog sitesinde emek verip bir şeyler yapmaya çabalayan herkesin para kazanması en doğal hakkıdır. Ancak özellikle kişisel blog alanında bu konunun asla abartılmaması taraftarıyım. Başta bloggerın ziyaretçilerine olan saygısı adına abartmamalıdır.

Olumlu yönleri, kişisel blog sitesi dahi olsa bu sitenin yıllık sunucu ve alan adı masrafları, kullanım türüne göre bir tasarım/tema masrafı; girilen içeriğe göre ürün inceleme olabilir, gezi yazısı olabilir, nasıl kullanılır gibi yazılar olabilir bu tür yazıların maliyeti olmaktadır; bir de bana göre en önemlisi oraya verilen emek var  Harcanan zamanın karşılığı olarak kazanılan para bu sitelerin gelişimi ve daha faydalı olması adına gereklidir.

Olumsuz yönleri ise, her ne olursa olsun içeriğin asla arama motorlarına ve sırf para kazanmaya yönelik yazılardan müteşekkil olmamasıdır. Çünkü kişisel blog sitesinin içeriği para kazanmaya yönelik olduğunda o blog ziyaretçisine ne katabilir ki?

8 -) Takip ettiğiniz bloglar var mı, bunlar hangileri?

Her ne kadar sıkı bi takipçi olmasam da elbette takip ettiğim kişisel blog siteleri var; Sezer abinin bloğu kelimelerbenim.com, İsmail’in blogu Usluer.net, timurdemir.com.tr, bloggukhantekin.com, aorhan.com gibi siteler bunlardan bazıları.

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Yeni blog açmak isteyenlere tavsiye olarak özellikle birilerine faydalı bilgi akışı sağlayacaklar mı bunu düşünmeleridir. Sonrasında mutlaka bir bloggerın yazma yeteneğinin olması gerektiğini düşünüyorum. Yazısı akıcı olmayan, kendini tam ifade edemeyen blogger maalesef ki ziyaretçiler tarafından takip edilmiyor bir süre sonra. Bunların dışında araştırma ve öğrenmeye olan ilgisi olmalı, devamlı olarak okuyup araştıran ve bunu sitesinde anlatmaktan keyif alan birisi olmalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu röportaj henüz oylanmamış.)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir