Volkan Deniz İkiz (Blogger) ile Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz Volkan İkiz oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

1-) Merhaba, öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
Öncelikle röportaj yapma isteğiniz için çok teşekkür ederim. Bu beni bir hayli gururlandırdı. ( 2000 yılında Adana’da doğdum ve hala Adana’da yaşamaktayım ve yaklaşık 10 yaşımdan beri yazılımla uğraşmaktayım. Kişisel bloğumda bilgisayar sorunları, Sosyal medya hakkında bilgiler paylaşmaktayım ve gelen isteklerden dolayı da çok yakında Html/Css, Php, asp.NET , Javascript hakkında eğitim videoları da çekmeyi düşünüyorum.

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

İlk blogla tanışmam çevremdeki bazı arkadaşlarımın blog yazmaya başlamalarını öğrenmekle oldu diyebilirim. Düzenli olmasa da blog yazdıklarını ve kendilerini iyi hissettiklerini söylediler. Ben de arkadaşlarımın bu söylediklerine istinaden hazırda bulunan volkanikiz.com üzerine sıfırdan bir script yazıp genel internet dünyası hakkında blog yazmaya başladım.
3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Tabiki de ilk olarak yazım kurallarına dikkat ediyorum daha sonra ise okuyucuyu sıkmamaya, okuyucuyu ilgilendiren ve güncel olan konular hakkında blog yazıyorum.
4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Günlük yazarken yazdığımız günlüğü sadece bizim göreceğimizi düşünerek yazarız ama blog yazarken yazdığımız yazıyı başkalarının okuyup yorumda bulunabileceğini bilerek yazarız. Ve başkalarının okuyup yorum yazabileceğini bildiğimiz için blog yazımızı daha düzenli yazarız ve daha fazla kullanıcının bize yorum, beğeniler ile geri dönüş yapmaları bu işi bir hayli zevkli kılıyor.
5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Tabi ki de yazabilir neden yazmasın? Yaşadığı bir olayı blog yazısında çok güzel bir şekilde okuyucuyu sıkmayacak bir biçimde toparlayabilen herkes blog yazabilir bence. Blog yazmak için kitap okumak önemlidir. Kitap insanın ufkunu açar, insanın geniş düşünmesini sağlar.
6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? Bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Bloğum “Temasal” blog kategorisine giriyor. Belli bir konulara odaklanarak yazılar yazıyorum ve bu türden gayet de memnunum.
7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Öncelikle bloğumdan para kazanmadığımı belirtmek istiyorum. Ve para kazanma amacım da hiçbir zaman olmadı hiçbir zaman para kazanmayı düşünmedim. Çünkü blog işi para karşılığı yapılabilecek bir iş değildir. İnsanlar kendi düşüncelerini, kendi yaşadıkları şeyleri neden para karşılığı insanlara sunsun ki? Blog yazma işini para kazanmak amacıyla yapan çoğu blog, sırf para için yazı yazdığı için doğallıktan kaçtığını görmekteyim. Ve böylece de blog yazmanın bir anlamı kalmıyor.
8-) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

Çok fazla blog takip etmiyorum, takip ettiğim tek bir blog var o da Enes Usta. Daha çok Youtube videolarını takip ediyorum ve zaman buldukça da web sitesine göz atmayı unutmuyorum.

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Öncelikle blog açmayı düşünürken kesinlikle para için blog açmayı düşünmesinler. Para için açılan blog doğal olmaz. Ve kullanıcı da yapmacık yazıları, sadece para kazanmak amaçlı yazılan boş yazıları sevmez. Ve kullanıcılar ile samimi olmalarını, takipçileriyle görüşme halinde olmalarını tavsiye ederim.

Bu keyifli sohbetiniz için ve benimle röportaj yapma isteğiniz için tekrar teşekkür ederim. Çok keyifli bir röportaj oldu.

Volkan Deniz İkiz Web Developer & Blogger

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Volkan Deniz İkiz (Blogger) ile Röportajımız” için bir yorum

 • Haziran 18, 2017 tarihinde, saat 9:40 pm
  Permalink

  Blog dünyasında böyle genç arkadaşları görmek açıkçası beni umutlandırıyor. Çünkü yazan insanlar üretken oldukları gibi ilerde gözlemci ve analizci düşünmeyi de öğreniyorlar.

  Çok güzel bir röportaj olmuş. Yalnız arkadaşımızın bir düşüncesine katılmadığımı belirtmek istiyorum.
  ”blog işi para karşılığı yapılabilecek bir iş değildir.” gibi bir söylemde bulunmuş.

  Olaya şu an için duygusal yaklaştığını tahmin edebiliyorum, ancak bu işten güzel paralar kazanan teknoloji, bilgi vs blogları var. Bu yüzden para karşılığı yapılacak bir iş değil demek pek doğru bir tanım değildir.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir