Gökmen Efsun (Blogger) ile Röportajımız

Günlük olarak paylaşımda bulunduğumuz serimizde bugünki misafirimiz Gökmen Efsun oldu. Kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

1-) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Öncelikle herkese merhabalar. İsmim Gökmen soyadım Efsun. 1999 yılında İstanbul’da doğdum. Küçüklüğümden beri severek ve seçiçi davranarak kitap okurum. Kendimi bildim bileli hırslı ve araştırmayı seven bir yapıya bürünmüş bir kişiliğe sahibim. Hırslı ve araştırmayı seven kişiliğim ise ne yazık ki sadece küçüklüğümden beri severek kullandığım ve kurcalamayı sevdiğim teknolojik alet, edevat ve teknoloji ortamına dayalı ne var ise bu konularda bilgi sahibi olmama yarar sağlamaktadır.

İnsanların karşılaşmış oldukları sorunları çözmeye bayılıyorum. Küçüklüğümden beri akrabalarımın arkadaşlarımın teknolojik aletlerine yaşamsal müdahaleler benim tarafımdan gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bu yüzdende bana en çok keyif veren şeylerden biri ise paylaşmış olduğum sorun çözümleri sayesinde insanların yazılarıma, videolarıma yorum bırakması çok hoşuma giden bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bilgi paylaştıkça çoğalır adlı görüşü savunan insanlardan yanayım.

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

İlk başta aslında bende bilmediğim kendi öğrenmediğim ve başıma gelen sorunları araştırmaya başlamıştım. Bu sayede sorun çözümlerine dayalı internet siteleri ve bazende sadece blog’lar ile karşılaşıyordum. Bu sayede artık bazı bloglar ile karşılaşmış bulundum. İlk başlarda bir blog olarak değil bedava sitem yani tr.gg uzantılı internet sitesi açmış bulunmaktaydım. Burada sadece html kodları paylaşıp bir şey elde edememiştim bu tam manası ile bana göre değildi. Daha sonra fark ettim ki tr.gg ‘de harcadığım zaman boşuna imiş. Daha sonrasında Google ‘ın yönetmiş olduğu Blogger sisteminden bir blog açarak yazılar yazmaya tam o zaman başlandım denilebilir.

İçimde ki bu teknolojik aletlere karşı bilgi birikimimi sadece akraba ve arkadaşlarıma yardım etmekle değil bir çok kişiye aktarma isteği ile bu işe başladım. Bildiklerimi aktarıyor yeni karşılaştığım sorunları ve hala öğrenmeye devam ettiklerimi okuyucularıma aktarmaya çalışıyorum. Blogspot’tan sonrasında ise WebDünya adlı bir sorun çözüm sitesi kurdum, gayet olumlu ve başarı dönüşler alıyorum.

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Blog yazar iken en çok dikkat ettiğim şey bir yazıyı ben olsam nasıl okurdum ve nasıl akıcı olurdu diyerek yazmaya başlarım. Yazımı okuyan insanlar için genel bir kitleye hitap ediyorum fakat teknoloji ile arası iyi olan bir ziyaretçi de benim yazımı okur iken iyi anlayan biride yazımı okuyor olabilir. Bu ikisinde ki anlama farkını ve terimleri ortak bir bağlamda toplamaya çalışıp yazılarımı yazmaya özen gösteriyorum. En önemli olan şey ise doğru sonuca ulaştırabilmek olacaktır. Laf kalabalığı yapmadan karşılaşmış olduğunuz sorunun çözümünü akıcı ve sade bir dil ile yazılarımı yazmaya özen gösteriyorum.

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Aslına bakarsanız ikisi de çok farklı kavram ancak blog ile günlüğü bir kavramda bağlayabiliriz. Buda tamamen sizin içeriğiniz ile alakalıdır. Yazmış olduklarınız sadece kendi hayatınız ve bu yazdıklarınız size özel kalıyor ise günlüktür.

Bir blog günlük olamaz mı ? Tabiki de olabilir. Bir blog sitesi içeriği zamanla o kişinin günlük durumunu alabilir fakat herkes için bir blog günlük anlamını taşımamaktadır. Kimine göre günlük bir kişinin kağıda kendine ait yazdıkları olabilir iken kimisine göre günlük blog adını alabilir.

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Yazar. Yazar ama nasıl yazar ? Birde burası var. Önemli olan bildiklerimizi doğru, akıcı ve ziyaretçiyi sıkmayacak bir şekilde aktarmaktır. Kitap okuyan kişiler bir yazı yazar iken kelimeler ile dans edebilir, yazı yazar iken zaten kafasının arkasında o kelimeler yuvarlanıp gelir ve ardı ardına yazmaya başlayabilir. Kitap okumayan bir kişi ise bana kalır ise çok sade ve basit tanımlar ile yazılarını yazabilir. Ama önemli olan yazdıklarımızda her ziyaretçinin kendinden bir şeyler bulmasını sağlamaktır.

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Teknoloji dense dahi bence kesinlikle Eğitim’e girmektedir. Bir insan teknolojiye dair haberleri değil benim blogumda teknoloji’ye dair karşılaştığınız sorunların çözümü ile karşılaşıyor. Bu yüzden aslına bakar iseniz ilk başlarda Teknoloji diye adlandırdığım blogumu Teknolojiye Dair Eğitim olarak adlandırmakta bunun cabası. Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bildiklerimi ve öğrendiklerimi her zaman başkası ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Sonuç olarak ortada verilen bir emek var. Blog yazarlarının ben hiç bir zaman çok para kazandığını görmedim duymadım bilmiyorum. Bazı istisnalar hariç tabi ki. Fakat blog yazarlarının vermiş olduğu emeğe karşılık gelecek olan bir kaç kuruş para ise bu insanları mutlu edecek düzeydedir. Zaten bu işi para için yapanların ise bir sene sonra kepengi indirip kapatıp gittiğini görebilirsiniz.

8 -) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

Aslında bir çok takip ettiğim internet sitesi olduğu söylenemez fakat aklıma geldikçe girdiğim internet siteleri arasında Donanım Haber, Mühendis Beyinler, Girişim Türkiye, Ceotudent, Webrazzi gelmektedir. Birde unutmadan eklemek isterim ki bir aralar Blog Hocam’ı çok takip ediyordum. Artık eskisi kadar ihtiyacım kalmadı fakat kesinlikle yeni blog yazmaya başlayacak arkadaşlar için biçilmiş bir kaftan.

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Kesinlikle bu işi para için girecekler ise hiç girişmesinler. Asıl amaçları insanları bilinçlendirmek olsun. Fakat ülkemizde bilime dayalı sitelerden çok makara’ya dayalı esprili, gülünç içerikli blogların tuttuğu aşikar. İlk başta yazılarınızı oturtana kadar çok zaman harcayacaksınız fakat düzeni oturttuktan sonrasında ise her şey artık ip söküğü gibi gelecektir. Yılmadan yazılarınızı girmeye devam edin. Kesinlikle ve kesinlikle ise kopya içeriklerden kaçının. Bir çok sosyal medyada çeşitli gruplara girerek sizin ile aynı işi yapmaya hevesli insanlar arasında bağ kurmayı unutmayın.

BLOG LİNKİ : www.webdunya.com

 

GÖKMEN EFSUN’U NE KADAR TANIYORSUNUZ TESTİNİDE ÇÖZEBİLİRSİNİZ.

 

Röportajını okuduğunuz yazarın blog adresi hangisidir?

Röportajını okuduğunuz yazarın doğum yeri neresidir?

Röportajını okuduğunuz yazar "Bir blog günlük olamaz mı ?" sorusuna hangi cevabı vermiştir?

Röportajını okuduğunuz (yazara göre) kendi bloğu hangi kategoriye girmektedir?

Röportajını okuduğunuz yazar aşağıdaki bloglardan hangisini takip ettiğini söylememiştir?

 

Bu röportajı hemen alttaki yıldızlardan puanlayarak röportajları değerlendirmemiz konusunda bizlere destek olabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Oylar, Ortalama: 4,60 out of 5)
Loading...

Gökmen Efsun (Blogger) ile Röportajımız” için 9 yorum

 • Haziran 8, 2017 tarihinde, saat 12:29 pm
  Permalink

  Anket oldukça zevkli bir aktivite olmuş. Daha önce bloglarda görmediğim güzel bir özellik eklemiş olduğun için seni tebrik ediyorum.

  Yanıtla
  • Haziran 8, 2017 tarihinde, saat 1:56 pm
   Permalink

   Çok teşekkürler.

   Yanıtla
 • Haziran 8, 2017 tarihinde, saat 12:40 pm
  Permalink

  Ahahah test sistemine bayıldım 🙂 Benim ile röportaj yapmayı seçtiğiniz için teşekkür ederim 🙂 Ne mutlu bana.

  Yanıtla
  • Haziran 8, 2017 tarihinde, saat 1:55 pm
   Permalink

   Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için biz teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 8:21 pm
  Permalink

  Test sistemi gercekten siradisi bir fikir olmus olgi cekici yaratici gercekten

  Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 9:03 pm
  Permalink

  test sistemiyle farkınızı ortaya koymuşsunuz. Röportajlarınızı severek okuyorum. Paylaşım için teşekkürler

  Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 11:50 pm
  Permalink

  Arkadaşın söylediği gibi blog yazma işini severek yapmak gerek. Tebrik ederim başarılarının devamını dilerim.

  Yanıtla
 • Temmuz 16, 2017 tarihinde, saat 8:12 pm
  Permalink

  Değişik fikirli bir site olmuş tebrik ederim

  Yanıtla
 • Temmuz 17, 2017 tarihinde, saat 8:03 pm
  Permalink

  Blogger röportajlarınızı gerçekten severek takip ediyorum. Benle de bir tane yapabilirsiniz. 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir