Yağmur Yağlı ile Watpadd Röportajımız

Merhaba değerli okurlarımız,

Web sitemizde yaptığımız çalışmalar ve bayram sebebi ile 1 haftadan uzun bir süredir röportaj girişi yapamamaktaydık. Bu eksiğimizi gidermek için artık yepyeni bir kategoride röportajlarla sizlerleyiz. Wattpad kategorimiz ile yazarlık serüvenine yeni başlamış olan yazarlar ve bu yolda kendini geliştirmiş fakat hikayesi kitap haline geçirilmeyen yazarların röportajlarını okuyabileceksiniz.

 

Kategorimizin ilk röportajını Yağmur Yağlı Hanıma ayırdık. Kendisiyle harika bir sohbet geçirdik. Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz.

 

1-Wattpad hikayeniz hakkında sorular sormadan önce bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle merhaba. Ben Yağmur Yağlı. 2001, İstanbul doğumluyum yani henüz yaşım on altı. Yemek yemek ve uyumak dışında en sevdiğim şeylerden birisidir kitap okumak. Ayrıca müzik dinlemeye bayılırım. Yani, kendim hakkında bilinmesi gereken en belirgin özelliklerim bunlar diyebilirim.

 

 

2- Kitap seçerken belirli bir tarzınız var mı? Kişinin bir tarzı olmalı mı? Yoksa her türden kitabı okumak mı gerekir? 

Şahsen ben kitap seçerken belirli bir tarzın olmasından yana değilim. Çünkü altın değerinde birçok kalem var ve insanların kendilerine sadece bir tarz belirleyerek o kalıpta hareket etmesi, diğer kalemlere haksızlık. Tabii ki de bir tarzı çok sevebilirler ve illaki de sevecekler lakin demek istediğim şey sadece o tarz okuyup insanların kendilerini kısıtlamamaları. Yeni dünyalar keşfetmek her zaman güzeldir. Bu arada benim belirli bir tarzım yok. Hoşuma giden her kalemi seve seve okurum. Benim için önemli olan kurgu değil kalemdir. Yani kurgu, bir yere kadar beni alakadar ediyor.

 

3- Yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Yazmaya demeyelim de, okumaya diyelim. Ben önceleri kitap okumaktan nefret eden bir insandım. Çok değil sadece dört veya beş yıl önce. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle Wattpad’i indirdim ve benim için serüven o zaman başladı. İnsanların yazdıkları beni öyle büyüledi ki anlatamam. Daha sonra ben kitaplara aşık oldum. Hatta ilk hikayem yetimhanede büyüyen bir kız çocuğunun bulduğu aşkı anlatıyordu. Tabi ben ilk defa yazdığım için neyin ne olduğunu filan bilmiyordum o zamanlar. İlk olarak 2012 yılında yazmaya başladım yani yazmayı denedim. Olmayınca kendime biraz zaman vermenin en iyisi olduğunu düşündüğüm için bir süre yazmadım.

 

4-Hikayenizin içeriğinden sizi yeni tanıyan okurlarımız için tanıtım mahiyetinde bahsedebilir misiniz?

Benim iki tane hikayem var, ikisini de iki farklı hesaptan yönetiyorum. Birisinin adı “Hesap”. O benim ilk göz ağrım olduğu için yeri bende apayrıdır. Hesap, fantastik bir hikaye. Bir patlamadan sonra ortaya çıkan sırları ve değişen hayatları anlatıyor. İkinci hikayem ise, ismi “sonsuzluk” anlamına gelen “Payidar” adlı bir genç kurgu hikayesi. Bu hikaye de biraz toplumsal konuları ele alarak biraz da içerisine kendimce samimilik katarak anlattığım bir hikaye. Olay bir mahallede geçiyor. Mahallenin reisi aşka inanmazken hiç ummadığı anda ummayacağı birisine vuruluyor. Fakat bu hikayede, kolay bir aşk olmayacak. İkinci hikayem henüz çok yeni.

 

4-Yazarken çektiğiniz zorluklar nelerdir?

Bazen ne yaparsam yapayım ilham gelmiyor. Çektiğim en büyük zorluklardan birisi bu. Bazen de Wattpad hata veriyor ve bütün yazdıklarım siliniyor veyahut bölüm yayımlamıyor, bildirim sorunu yaşadığım zamanlar ise çok oluyor.

 

5- Yazarken belirli bir teknik gözetiyor musunuz?

Her insanın farklı, kendine özgü bir tekniği vardır zaten. Ve bu da, o insanın kaleminin eşsiz olduğunun göstergesidir.

 

6- Wattpad’in yazarlara kattıklarından bahsedebilir misiniz?

Wattpad yazarlara birçok şey katıyor aslında. Kendimden baz alacak olursam mesela ben, Wattpad’le birlikte yazım kurallarını öğrendim. Çok iyi hatırlıyorum, sırf hatasız olabilmek için TDK’nın sitesine uğramışlığım çoktur. Çünkü eleştirile eleştirile insan doğru yolu bulmak istiyor. Yapıcı eleştiri almışlığım çok olmuştur ve ben de eleştirilerden örnek alarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kısacası Wattpad’in gerçekten yazarlık mesleğini düşünenlere en büyük katkısı, nasıl yazı yazılacağını öğretiyor olmasıdır. Daha doğrusu buna teşvik ediyor olmasıdır. İnsanların Wattpad’e karşı büyük bir ön yargı beslemesini sırf bu yüzden doğru bulmuyorum.

 

7- Hikayenizi kitap haline getirme konusunda düşünceniz veya hayaliniz varmı ? 

Evet var. İleride keşfedilirsem, en büyük hayalim kitabımın çıkması ve yazarlığa iyi bir adım atabilmek.

 

8- Hikayenizin içinde kendinize benzettiğiniz bir karakter varmı ?

Hikayelerimin içindeki karakterlerin hepsi benden bir parça taşıyor. Onlar benim kişiliğimin yansımalarından oluştu; dışa vurduklarım ve dışa vurmadıklarım, olarak da ikiye ayrıldılar.

 

9- Hikayeniz hakkında başka bizlerle paylaşmak istediğiniz birşeyler varmı ?

Hikayelerimin ikisinin de özgün bir kurgu olduğunu düşünüyorum. Mesela Wattpad’de binlerce fantastik hikaye varsa, benimki hemen hemen hepsinden farklıdır. Aynı şekilde Wattpad’deki yüz binlerce genç kurgu kategorisinde, binlerce mahalle hikayesi varsa, benimki birçoğundan farklıdır, daha doğrusu farklı olduğunu umuyorum. Sonuçta Wattpad büyük bir platform… Oradaki hikayelerin hepsinden haberdar olabilmem imkansız.

 

10- Son olarak yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Yazar olmak isteyenlere en büyük önerim ne olursa olsun okumayı bırakmamaları. Çünkü iyi bir yazar, aynı zamanda iyi bir okurdur. Ama iyi bir okur her zaman iyi bir yazar olamayabiliyor. Onun dışında kurgularının temelini tam anlamıyla oturtmadan yazmaya kalkmamalarını öneriyorum. Eğer sağlıklı bir kurgu olsun istiyorlarsa, temellerini sağlam atmalılar. Aynı zamanda iyi bir gözlemci olmaları onlar için güzel bir avantajdır. Kurguları için bol bol araştırma yapmalarını ve her türden kitap okumalarını öneriyorum. Özellikle fantastik türdeki hikayelerde bilimsel makaleler okuyarak ve belgeseller izleyerek kendilerini geliştirsinler. Türk ve Dünya klasiklerinden mutlaka okumalılar. Popülarite, tek amaçları olmamalı. Popüler yazar olarak değil de, iyi bir yazar olarak anılmak onların baş gayesi olsun. Ayrıca yazarlara şunu öneririm ki; önemli olan kurguları değil, yazım tarzları olsun. Keşfedilmiyorum diye üzülüp pes etmesinler veya hakaretlere aldanıp hikayelerini hiç etmesinler, denesinler; imkanları el verdiğince seslerini duyurmaya çalışsınlar. Çünkü şu an en iyi Wattpad yazarlarının bile bir zamanlar ancak iki veya üç okuru vardı, bunu hiçbir zaman unutmasınlar. Ayrıca en büyük adımlar, hayal etmekle başlar. Bunu zihinlerine altın harflerke kazımalılar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Yağmur Yağlı ile Watpadd Röportajımız” için 7 yorum

 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 9:42 am
  Permalink

  yazı için teşekkür ederim. Yağmur Yağlı’nın hikayelerini severek takip ediyordum röportajını okumak iyi oldu…

  Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 5:22 pm
  Permalink

  zevkle okudum teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 10:14 pm
  Permalink

  Watpadd denen mecra gençlerin yazım yeteneklerini ortaya çıkarmak için güzel bir fırsat.

  Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 1:41 pm
  Permalink

  bu işi yapan en iyi bayanlardan birisi kendileri başarıları daim olsun

  Yanıtla
 • Temmuz 6, 2017 tarihinde, saat 4:11 pm
  Permalink

  Watpadd’ı son zamanlarda çok duyuyorum, bir çok kitap dikkatimi çekiyor. Yağmur Yağlı da kalemi saglam yazarlardan.

  Yanıtla
 • Temmuz 19, 2017 tarihinde, saat 4:29 pm
  Permalink

  Geleceğin ışık vadeden yazarisiniz.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir