Bilişimci Yazar Cemal Taner ile Röportajımız.

Bilişim kitabı yazarı Sayın Cemal Taner bey ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti hemen okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

 

1-Kitap hakkında sorular sormadan önce Cemal Taner kimdir öğrenebilir miyiz?

İzmir’de doğdu ve büyüdü. Gazi Üniversitesi mezunudur. Gopher protokolünü kullanacak kadar eski bir İnternet kullanıcısı ve BNC jak takacak kadar eski bir networkçüdür. 1996 yılından beri eğitimci, serbest yazar, formatçı vb. bir çok işle meşgul oldu. Son yıllarda ağırlıkla Cisco CCNA eğitimleri vermektedir. MYK tarafından hazırlanan Bilgisayar Donanım Bakım Elemanı ve Ağ Teknolojiler Elemanı meslek standartlarının geliştirilmesi ve yeterliliklerinin hazırlanması kapsamında danışmanlık yaptı. 2011 yılında Orta ve Doğu Avrupa Bölgesinde en iyi Cisco Networking Academy eğitmenleri arasında seçilmiştir. Kendi ismini taşıyan blog sayfası ve Youtube kanalında içerik üretmeye devam etmektedir.

Evli 4 çocuk babasıdır.Erkek adamın tuttuğu takım nüfus kağıdında yazar deyip, Konyaspor’u tutmaktadır. TV seyretmez, White Collar, Fringe,Humans vb. dizileri İnternet’ten takip eder.Yemek yemesini sever, sevdiğini de belli eder zaten. İnsanları ayrım yapmadan sever, Yaradılanı hoş görür Yaratandan ötürü.

2- Kitap seçerken belirli bir tarzınız var mı? Kişinin bir tarzı olmalı mı? Yoksa her türden kitabı okumak mı gerekir? 

Benim kitabım teknik bir kitap (Ağ Yöneticiliğinin Temelleri ) olduğu için tarz seçme gibi bir lüksüm yok. Zaten uzun yıllardır teknoloji odaklı yazılar yazıyordum. Eğitimlerinde edindiğim bilgi ve tecrübeleri yazıya dökmek istedim. Kitap okumaya gelince elinize ne geçerse okuyun derim, bir türe veya bir görüşe bağlı kalmayın.

3- Yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Yazmaya her çocuk gibi ilkokul 1.sınıfta başladım. Tabi bu işin şakası, ortaokul 1. sınıfta Türkiye geneli yayın yapan bir çocuk dergisinde yazılarım yayınlandı. Lisede duvar gazetesi şeklinde bir mizah dergisi çıkardık. Genelde mizah türünde hikayeler yazardım. 2000’li yılların başına gelince Byte, PCnet gibi dergilerde serbest yazar olarak yazdım. Uzun yıllardır da İnternet’te blogumda ve değişik sitelerde yazmaya devam ediyorum.

4-Yazarken çektiğiniz zorluklar nelerdir?

Yazmak hapşırmak gibi bir şeydir. Birisine hapşır deseniz hapşıramaz, içinden gelmesi lazım yani. Yazmak ta böyle. Biraz ilham kaynaklı ve Allah vergisi yetenek gerektiren bir şey.O nedenler ilham geldi mi yazıyorum gelmedi mi kalıyorum öyle. Tabi bol bol okumak lazım onu da belirteyim.

5- Yazarken belirli bir teknik gözetiyor musunuz?

Herkesin kendine özel bir tekniği vardır. Bu da yetenekten gelen bir şeydir. Çabalayarak veya temrinle kazanılacak bir şey değil. Ha tabi ki eğitimin faydası vardır ama bir yere kadar.

 

6- Kitabınız hakkında başka bizlerle paylaşmak istediğiniz bi rşeyler var mı ?

Kitabım CCNA sertifikasına hazırlanan ve ağ teknolojileri alanında kariyer yapmak isteyenlere bir rehber olacak şekilde hazırlandı. Bu alanda bir kariyer hedefi olanlar bu kitabı almalı diyorum.

7- Bundan sonra başka kitaplar da yazmayı düşünüyor musunuz? Buradan röportaj merkezi okurlarına bir sonraki kitabınız hakkında biraz bahsedebilir misiniz ?

Eğer bu kitap yeterli satış miktarlarına ulaşırsa yayın evi de uygun görürse CCNP müfredatını kapsayan İleri Seviye Ağ Yöneticiliği isimli bir kitap daha düşünüyorum.

8- Son olarak yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Yazar olunmaz yazar doğulur demeyeceğim ama yetenek olmadan çok bir şeyler beklemek zor. Her klavyeye dokunan yazarım, blogerim, makale yazarıyım diye dolanıyor. Yazarlıktan para kazanılmaz bu bir zevk işidir. Haa bir Orhan Pamuk olursan argo tabirle voleyi vurursun 🙂

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Bilişimci Yazar Cemal Taner ile Röportajımız.” için 14 yorum

 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 9:09 am
  Permalink

  okurken yağ gibi geçti gerçekten çok güzel bir röportaj olmuş elinize sağlık

  Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 11:33 pm
  Permalink

  vallah bende okurken güzel konuşma olmuş elinize sağlık

  Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 10:13 pm
  Permalink

  Cemal Taneri takip ediyorum, kendisi çok başarılı…

  Yanıtla
 • Temmuz 6, 2017 tarihinde, saat 12:17 am
  Permalink

  Güzel ve samimi bir reportaj teşekkurler 🙂

  Yanıtla
 • Temmuz 6, 2017 tarihinde, saat 10:45 pm
  Permalink

  Güzel bir röportaj olmuş ama tanınmış yazarlar ile de yapmalısınız dikkat çekersiniz 🙂

  Yanıtla
 • Temmuz 16, 2017 tarihinde, saat 7:31 pm
  Permalink

  Cemal Taner beyle geçen haftalarda bir çalışmamış olmuştu, 10 makale kadar ama gerçekten işini hakkıyla hatta fazlasıyla iyi yapan biri.Çok memnun kalmıştım inş. Tekrar çalışabilme fırsatımız olur.

  Yanıtla
 • Temmuz 17, 2017 tarihinde, saat 9:22 pm
  Permalink

  Yazılarını sürekli takip ettiğim bir blogger. Tecrübelerini aktardığu güzel olmuş

  Yanıtla
 • Temmuz 17, 2017 tarihinde, saat 9:45 pm
  Permalink

  Roportaj çok akıcı ve güzel olmuş. KArdeşimize başarılar diliyoruz

  Yanıtla
 • Temmuz 17, 2017 tarihinde, saat 11:12 pm
  Permalink

  İyi hazırlanmış sorular tebrikler

  Yanıtla
 • Temmuz 20, 2017 tarihinde, saat 8:00 pm
  Permalink

  Bu röportajı okuduktan sonra kitabını okumaya karar verdim. 🙂

  Yanıtla
 • Temmuz 21, 2017 tarihinde, saat 9:54 am
  Permalink

  Kitabi hemen incelemek isterim. Bilisim kitaplarina ilgim gittikce artiyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir