Hasibe Gül (Blogger) ile Röportajımız

Blogger kategorisinde sıradaki röportajımızı Hasibe Hanıma ayırdık. Kendisi Akdeniz bilişim zirvesinde “En iyi genç bilişimci bloğu” ödülünü almıştır. Kendisiyle geçirdiğimiz keyifli sohbeti hemen okuyabilirsiniz.

1-) Merhaba, Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhabalarrrr. Sizlere kendimden bahsetmem gerekiyormuş sanırım. Yani bana öyle söylendi (. 1994 Antalya Manavgat doğumluyum. 2013 yılında Aksaray Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’ne ek yerleştirme ile yerleştim ve bu yıl mezun durumdayım.

 

2-)  İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

İlk blog kavramıyla üniversite 2. Sınıfta tanıştım. Antalya’da eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunan Pixel Akademi’nin kurucularından Emrah Kozan hocam üniversitede düzenlediğimiz konferansa katıldılar. İşte herşey aslında o konferansla başladı. İlk önce her yönetim bilişim sistemleri öğrencisinin blog ve wordpressi olması gerektiğini anladım. Ardından “yazı yazmayı seviyorum benim niye bir blogum yok “ diyerek kafamı irdeledim. Cesaretlenmem ve kendimi hazır hissetmem bir yılımı aldı. Çünkü biliyorum ki herşey başlamakla olmuyor. Okuyucularıma ve özellikle kendime saygımdan ötürü blogu özenle takip etmem lazım. Üç beş içerik girip sonra terketmek olmaz. Neyse efenim konumuza geri dönecek olursak bir yıl sonra yani 3.sınıfta 4 Mart 2016 tarihinde bloğumu açıp ilk yazımı girdim.

 

3-) Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

“Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz?” sorusuna gelecek olursak ilk önce anlatımım anlaşılır ve sade mi ona önem veriyorum. Devamında yazım ve noktalama kurallarına dikkat ediyorum. Paragrafı nerede yapıp yapmayacağında önemlidir bir yazıda. O yüzden paragraflarıma dikkat ederim. Yazının ana düşüncesinin dışına nasıl çıkmadan yazımı yazabilirim ona dikkat ederim.

 

4-) Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Günlük ile blog arasında aslında çok fark var. Bir günlükte o gün neler yapıp neler hissetiğin, neler hayal ettiğin ve geçen günün ardından o gün hakkındaki düşüncelerin yer almakta. Ama blog öyle değildir. Blog yazarken geçtiğin veya bulunduğun gün hakkında değil de merak ettiğin, ilgini çeken, o dönemde gündemde olan vs. eski yada yeni konu farketmeden yazıya o konu hakkında düşüncelerini dökebilmektir. Okuyucuyu da aynı zamanda bilgilendirmektir.

 

5-) Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Kitap okumadan blog yazılır mı? Hemen cevap veriyorum. Yazılmaz. Çünkü kitap insanın hayal gücünü ve kelime dağarcığını geliştirir. Bunlar olmadan bir yazıyı kurgulayıp anlaşılır biçimde yazmak zordur. Her insan yazı yazamaz ve içerik oluşturamaz. Öncelikle istek gerekli ve ardından da o isteğin doğurduğu kelimeleri düzenleyebilme ve kelimeleri harmanlayabilme gereklidir.

 

6-) Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Benim blogumun türü bence genel. Her kategoride yazdığımı düşünüyorum. Teknoloji, sağlık, doğa, ilginç konular, tanıtım vs. hepsi bulunmakta. Böyle yazmaktan da memnunum ve böyle devam edeceğim.

 

7-) Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Blogdan para kazanma mevzusunda ise çizgiyi bozmadan devam edilip para kazanılırsa gayet güzeldir. Fakat para mevzusunun peşinden giderek blogun değerini düşürmemek gerekiyor.

 

8- ) Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

Benim takip ettiğim bloglar: yalçinguler.net, fundalina.com, aruchan.blog, evrengunlugu.net aklıma şuan gelenler bunlardır.

 

9-) Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Kitapları sevmeleri gerekmekte ilk önce. Kitapları sevmeyen onlara değer vermeyen kendi yazdığı yazıya hiç değer vermez. Bol kitap okuma bol bilgi ve kelime uyumu getirmektedir. Site yönetme konusunda araştırma yaparak eksiklerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

10-) Ünlü Blog Yazarı Yalçın Güler’i Geçerek 2016 Yılının En İyi Genç Bilişimci Blogu Ödülüne Layık Görüldünüz, Neler Hissettiniz, Hayatınız da Bir Değişiklik Oldu mu ?

Şunu dile getirmeliyim ki aslında ben Yalçın’dan emindim kazanacağı ödülü alacağı konusunda. Akdeniz Bilişim Zirvesi’ne ise katılımım sınavımdan dolayı olmayacaktı. Ama Antalya’ya gitmem gerekince zirveyede katıldım. Oylamada ismim yer alıyor. Fakat ben kazansam da olur kazanmasam da olur havasındaydım. İsmimi duyunca bir an afalladım. Şaka gibi gelmişti. Ben Yalçın’ı beklerken Yalçın yüzümü kara çıkardı. Bu ödülü almak hem kendi hayatımda hem de blogumda bir çok değişikliği gerçekleştirdi. Blogdaki hitler yükseldi ve sosyal medya araçlarında takipçilerim arttı. Blog aleminde ismimin yayılmasını sağladı. Kendi hayatımda ise öncelikle birşeyleri başarabildiğimin inancı canlandı ve kendimi geliştirme isteğim daha da arttı. Bundan sonrada inşallah kendimi geliştirerek insanların hayatlarına dokunmaya devam edeceğim ve benim düşüncelerimin onların düşüncelerine katkı sağlayacağı umuduyla ilerleyeceğim.

 

(Röportaj yorum yapabilir ayrıca hemen alt alanda yer alan puanlama kısmından puan verebilirsiniz)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Hasibe Gül (Blogger) ile Röportajımız” için 31 yorum

 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 8:07 am
  Permalink

  Çok iyi kalemi olan bir Blogger gerçekten Hasibe Gül, ödül içinde tebrik ederim.

  Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 4:44 pm
  Permalink

  Güzel oluyor böyle röportajlar.Devamını gelsin

  Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 9:44 pm
  Permalink

  Kendisini keyifle okuyorum

  Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 11:39 pm
  Permalink

  Gündemde olan yazıları kaleme almak biraz uğraştırabiliyor. Ödül için tebrikler. Umarım aynı ödüle bizde sahip olabiliriz.

  Yanıtla
  • Ağustos 11, 2017 tarihinde, saat 10:48 am
   Permalink

   İnşşallah başarırsınız. Teşşekkür ederim tebriğiniz için 🙂

   Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 1:30 am
  Permalink

  kardeşimize saygım büyük ama dünyanın en büyük bloggeri bile ne kadar iyi yazarsanız yazın yazınızın reklamını yapamıyorsanız OKUNMAZSINIZ der, başarılar

  Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 8:37 pm
  Permalink

  Güzel bir yazı olmuş teşekkur ederız.

  Yanıtla
 • Temmuz 6, 2017 tarihinde, saat 1:22 am
  Permalink

  Çok keyifli bir sohbet olmuş ayrıca güzel anekdotlar yakalım sayenizde.

  Yanıtla
 • Temmuz 16, 2017 tarihinde, saat 8:13 pm
  Permalink

  Başarılı bir blog.En iyi genç bilişimci bloğu oylamasında oyumu kendisine vermiştim.

  Yanıtla
 • Temmuz 16, 2017 tarihinde, saat 9:05 pm
  Permalink

  Harika bir insan ve harika bir röportaj olmuş. Umarım aklında fikir olan kişilere cesaret ve özgüven katar 🙂

  Yanıtla
 • Temmuz 18, 2017 tarihinde, saat 7:46 am
  Permalink

  Hasibe hanimi basarisi ve aldığı ödülünden dolayi da tebrik ederim

  Yanıtla
 • Temmuz 18, 2017 tarihinde, saat 3:25 pm
  Permalink

  Allaha şükür o soğuk roportajlar gibi değil. Bu samimiyet için teşekkür ederiz.

  Yanıtla
 • Temmuz 18, 2017 tarihinde, saat 8:41 pm
  Permalink

  Güzel bir röpörtaj oldu bilgileri kendimde de deneyeceğimn.

  Yanıtla
 • Temmuz 23, 2017 tarihinde, saat 8:34 pm
  Permalink

  Çok samimi bir röpörtaj olmuş yüreğinize sağlık.

  Yanıtla
 • Ağustos 26, 2017 tarihinde, saat 3:09 am
  Permalink

  Aynı zamanda ‘En İyi Bilişim Blogu’ ödülüne sahip bir blogcu-blogger, tebrik ederiz kendilerinizi 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir