Berat Baş ile Girişimcilik üzerine Röportajımız

 

Genç girişimci Berat Baş bey ile röportajımız yayınlanmıştır. Keyifli okumalar dileriz.

1 -) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba , Ben Berat Baş. 17 yaşındayım. Şuan muhasebe bölümü okumaktayım. Aslen sivaslıyım.Ama doğduğumdan beri İstanbulda ikamet ediyorum. Çocukluğumdan beri bilgisayara ilgim fazladır. Küçüklüğümde hergünüm internet cafede geçerdi.

2-) Siz yetişirken etrafınızda kendinize rol modeli olarak aldığınız bir girişimci var mıydı?

Kaan Gülten abim vardı örnek aldığım.Hüseyin Gözlü var sevdiğim örnek aldığım.

3-) Girişimci olmaya ne zaman karar verdiniz. Sizi bu karara sürükleyen faktörler nelerdi?

Girişimci olmaya 14 yaşları civarında Hüseyin Gözlü sayesinde karar verdim.Ben site işleri bilmezdim ama bir ilgi başladı ve tutku olmaya başladı. Ve İşe Koyuldum.

4-) İşiniz kurarken amaçlarınız nelerdi? Maddi amaçlarınız nelerdi? Hayat tarzınız ile ilgili amaçlarınız nelerdi?

Amacım kendimi tanıtmaktı. Piyasada bilinen biri olmaktı. Hiç yoktan biraz piyasa içindeyim.Birazda olsa biliniyorum.Maddi açıdan ise hiç bir beklentim yoktu benim ben hiç düşünmedim ama sonradan emek karşılığı almak istedim ve reklam almaya başladım.İlkte korkuyodum yapabilecekmiyim diye bu işleri aile desteğim hiç olmadı gene yok ama gelir gelince birazda olsa güven kazanıyorum.

5-) İşinizi kurarken kendinize ortaklar buldunuz mu? Bu ortaklar işinize nasıl bir katkıda bulundu? Genel olarak ortaklık konusunda ne düşünüyorsunuz?

İşimi kurarken yanımda olan girişimci Hüseyin Gözlü vardı ve onla beraber işler yaptık hala devam ediyorum iş yapmaya güvenilir biri ve bende tabi çok güvendim fazla ve sarsmadı çok katkısı oldu işe sokanda Hüseyin Beydir.Ortaklık iyidir ama gerçeği, Çakması Değil.

6-) İşinizi kurarken bir iş planınız var mıydı? Bu planınıza uygun davrandınız mı? Genel olarak iş planları konusunda ne düşünüyorsunuz?

İş planım vardı aslında ama yapamadım ben yerel haber sitesi açmak istedim mesela Avcılar İlçesinde bir ofis tutup 2 çalışanla haber sitesi döndürmek istedim ama nasip olmadı ama yılmak yok. Ben Kafama taktım Allah izin verirse açacağım ve hedefime ulaşacağım.

7-) Girişimcilik hayatınızdaki en iyi ve en kötü anları bizimle paylaşır mısınız? Bu anlardan neler öğrendiniz?

Girişimcilik hayatımda en iyi anım ilk paramı kazanmamdı.Hayatımda en mutlu anımdı benim.En kötü anım ise bilgisayarımın durduk yere mavi ekran sonucu 2 hafta siteme içerik atamamıştım.

8 -) Projeleriniz nasıl başladı? Nasıl bir ilerleme süreci görüldü? Sona erme sebepleri nelerdir?

Projelerim hırsla ve verilen gazla en önemliside ailemi kendimi ispatlamakla başladı.İlerleme ilk başlarda kötüydü.Ama sonradan bir patlama yaşadık ve şimdi ise düştüm içerik atmadığım için ama ofis için uğraşıyorum.

9-) Gelecekle ilgili ne gibi planlarınız var? İşinizi büyütmek konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu konuda kendi enerjinizi ve motivasyonunuz nasıl değerlendirirsiniz?

Gelecekle ilgili bir planım var. İlerde işimi bir ofis acarak büyütmeyi planlıyorum gerekli yatırımı bulursak çok güzel planlarım var. Bende açtığım platformda yayın yapacağım. En sevdigim iş çünkü enerjimin hepsini oraya ayıramam. Çünkü bu projeyi büyüttükten sonra başka projelere atılmam gerekli.

10-) Tecrübelerinize dayanarak girişimcilikte başarı için en kritik unsurlar olarak neleri görürsünüz? Bu bağlamda en değerli varlığınız nedir?

Dikkat , Hırs , Güven , Zeka bence. En değerli varlığım dostlarımın bana destek çıkması ve destekçim olması

11-) Genç girişimci arkadaşlara neler önerirsiniz?

Şirketinizi kurduğunuzda hatta erken aşamada yatırım bile alsanız en az 2 yıl asgaride yaşamayı göze alın. Maaşınız, ofisiniz, ekibiniz bu asgaride yaşam felsefenize uygun olsun.Eğer böyle bir tecrübeniz yoksa olması için çaba gösterin. Olmayacak gibiyse kurumsal yönünüzü geliştirecek çeşitli eğitimlere katılın. Kurumsal hayat tecrübesi girişimciler için bir artı değerdir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Berat Baş ile Girişimcilik üzerine Röportajımız” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir