sarisozluk.com Yönetimi ile Röportajımız

Yepyeni bir röportaj ile sizlerleyiz! 🙂 Değerli takipçilerimiz sizlerin yepyeni ve ilgi duyacağınız alanlarda röportajlar yapmak için çabalamaktayız. Kısa süre önce sarı sözlük yönetimine ilettiğimiz röportaj talebine geri dönüş sağladılar ve hemen sizler için röportajımızı gerçekleştirdik. Hemen sizleri okumaya davet ediyoruz. 🙂

 

 Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sarı Sözlük projesinin oluşumundaki fikir aşaması nasıl gerçekleşti? Projenin ilk zamanlarında kaç kişi yer almaktaydı? Sorularıyla başlamak istiyoruz.

Cevap:
Merhaba, böyle bir röportaj imkanı sunduğunuz için ben teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi her ne kadar mevcut sözlükler var olsa da hala yazarların gerçek taleplerine ve özgür yazılarının yayınlanmasında zorluklar yaşandığı aşikar. Bunu kalıcı sorun olmaktan çıkarmak için projemizi hayata geçirmeye karar verdik. Sarı Sözlük , her ne kadar ismi ile bir rengi temsil etse de aslında insanların hayatında çok önemli bir yer edinmiş renge sahip olduğunu da görmekteyiz. ( Taksi, dolmuş, Metrobüs, sarı uyarı işaretleri vb. ) İşte bu yüzden sarı sözlük, herkesin hayatında olduğunu göstermek adına böyle sözlük konsept oluşumunu hayata geçirdik. Başlangıçta 3 kurucu arkadaşım ile bu işin hem fikri hem de gerçekleşmesinde büyük rol oynamıştır.

Sözlük kurulurken karşılaştığınız zorluklar oldumu ? Bunlar nelerdi ve bu zorlukları nasıl aştınız ?

CEVAP:
Özellikle sözlük formatında bir çok sitenin olması elbette en büyük zorluklardan birisi olarak görüyorduk. Zira bilinen sözlük sitelerinin popüler halde olması böyle bir site açmak isteyenleri de daha fazla cezbettiğini söylemek mümkün. Lakin hesap edilmeyen nokta doğru kitlelere doğru içerik ile gerçek anlamda bu konsepti insanlara sunmaktı. Sonucunda bunları sunamayanların kısa süre içinde sitelerini kapattıkları görülmüştür. Bundan dolayı birçok insan belli emekler verip daha sonra sitenin kapanmasıyla artık sözlüklere bakış açısını değiştirdiğini görmüş olduk. Tabi biz bunları bildiğimizden dolayı kapanan siteler gibi olmak istemedik ve öncesinde bütün araştırmalarımızı yapıp insanların tepkilerini ölçerek en sonunda çok fazla olumlu geri bildirimler sayesinde Sarı Sözlük kurulmuştur.

Sözlüğün ilk popüler olduğunu nasıl anladınız ?
CEVAP:

Sözlüğün popüler olduğunu aslında herkesin ortak fikri ile biz bunu tahmin edebiliyorduk. Çünkü isminin özgün ve kısa olması, başlangıçta bir rengi hitap ettiğini düşünülmüş olsa da daha sonra içini bir heyecan sarıp harika olduğunu söyleyen çok insan gördük. Bu da doğrusu bizi memnun ediyor.

Sözlüğün hayatınıza kattığı artılar ve eksiler nelerdir?

CEVAP:
Daha önce birçok projede bulundum ama bu sözlük oluşumu benim için yeri çok daha farklı olmuştur. Çünkü site yazılımı ve tasarımı tamamen orjinal ve en önemlisi marka tescili yapılmış olmasıdır. Sonucunda da böyle güzel bir çalışmanın ortaya çıkması bunu insanlara sunmak beni fazlasıyla mutlu etmesi en büyük artılarındandır. Tabi sözlük projesi yapmak kolay değil çünkü artıları olduğu gibi her zaman sizi eleştiren, hakkınızda türlü türlü yazılar yazılarak hedef haline gelebiliyorsunuz, bazen gündemin tam ortasında isminizin geçtiği gibi yeri geldiğinde çok farklı tepkilere maruz kalabiliyorsunuz. Tabi bunlara alışmak ve eleştirilere karşı her zaman açık olmak, olumsuz olarak nitelendirdiğiniz bu durumu pozitife çevirmek ve aynı zamanda kendi içimizdeki eksiklikleri de görmemize yardımcı olmaktadır.

Sözlük içerisinde yönetim-kullanıcı ilişkisini nasıl görüyorsunuz ?

CEVAP:
Sözlük objektif olması gerekiyor yani kullanıcı düşüncüleri özgürce yazması gerekiyor ve biz bu konuda sadece hassas olduğumuz konular ( yasalara aykırı yazılar,görseller, hakaret, terör propagandası yapmak vb. ) haricinde kesinlikle müdahale etmiyoruz. Bu uygulama ise kullanıcıların en çok hoşuna giden durum haline gelmesi sözlüğümüzü tercih etmelerinin sebebi oluyor.

Sözlükde yazılım, yönetim ve tanıtım gibi görev dağılımı yapılmış bir ekip yer alıyormu ?

CEVAP :
Evet. Kuruluşumuzdan beri yazılım konusunda destek veren ve ekibimizde bulunan birisi var. Kendisinin bilgi ve tecrübesi ile şuan böyle güzel bir çalışmanın çıkmasında büyük bir pay sahibi olduğunu söyleyebilirim. Yönetim olarak ise, kendi içinde ayrılan bir görev paylaşımı yapılmış olup tanıtım konusunda gerek içimizde gerek ise dışarıdan profesyonel olarak çalışmalarımız yürütülmektedir.

Sözlüğün buluşma zirvesi yapıldı mı ? İlerki süreçte bu konuda planlamalar yapılıyormu?

CEVAP:
Yazarlarımız ile buluşma zirvemiz yapılmadı fakat elbette bu olmazsa olmaz konularımızdan birisidir. Çünkü, başlangıçta yazarların heyecanını kaybetmemek adına çok hızlı giriş sürecimiz oldu. Bu yüzden sağlıklı bir şekilde buluşma zirvesi gerçekleştiremediğimizi söyleyebilirim. Lakin ilerleyen dönemlerde önceliğimiz böyle bir organizasyonu gerçekleştirmek olacaktır.

Sözlüğün şuanki durumu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

CEVAP:
Sözlüğümüz şuan yeni olmasına rağmen yapısıyla ve içerikleriyle ilgi görmeye başladı. Bunu Sosyal Medya ile zenginleştirerek daha aktif ve sevilen bir sözlük haline getirmek için çalışmalarımız devam etmektedir. İnanıyorum ki bu gayretlerimiz boşa çıkmayacaktır.

Önümüzdeki yıllarda sözlüğün ilerleyişini nasıl görüyorsunuz ?

CEVAP:
Sarı Sözlük bu zamana kadar yayında olmasıyla eleştireni olduğu kadar beğeneni de çok olduğunu söyleyebilirim. Eleştirileri dikkate alıp hatamız var ise düzeltmek için yoğun çaba göstereceğimiz gibi, daha fazla beğenilmesi içinde ne yapmamız gerekiyor diye düşünüp sonucunda sözlüğümüze yenilikleri katarak muazzam bir hale getirmek istiyoruz.
Son olarak yazarlardan gelen dönüşleri de göstermek isterim.

( Link: https://www.sarisozluk.com/baslik/sari-sozluk/6 )

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

sarisozluk.com Yönetimi ile Röportajımız” için 5 yorum

 • Temmuz 24, 2017 tarihinde, saat 9:32 pm
  Permalink

  Sarisozluk.com gerçekten takip ettiğim sayılı siteler arasında :=)

  Yanıtla
 • Temmuz 25, 2017 tarihinde, saat 10:19 am
  Permalink

  Maşallah ya nasıl bu kadar kişiyle ropartaj ayarlayip yapıyorsunuz. Her gün takip ediyorum. En az ilgimi ceken bir ropartaj bulup okuyorun

  Yanıtla
 • Temmuz 25, 2017 tarihinde, saat 11:02 pm
  Permalink

  Bir kere üye girişi yaptım sonrasında bir daha giremedim. Şifre değişikliği talebi de yapsam giremiyorum. Sistemlerinde bir sıkıntı var sanırım. Sabah akşam da mail geliyor. Piuv’da da var aynı sıkıntı.

  Yanıtla
 • Temmuz 25, 2017 tarihinde, saat 11:47 pm
  Permalink

  Harika bir roportaj olmuş. Sayanizde tecrubeler aktariliyor

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir