Serap Kutur ile Derin Acı Hikayesi ve Wattpad Röportajımız

 

Serap Kutur Hanım ile gerçekleştirdiğimiz Wattpad röportajımız sizlerle.

Wattpad hikayeniz hakkında sorular sormadan önce bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabi; ben Serap Kutur, 22 yaşındayım, İstanbul’da yaşıyorum, aslen Erzurumluyum. Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum ve DGS maduruyum. Yaklaşık 2 senedir de Wattpad plartformunda hikaye yayınlıyorum.

Kitap seçerken belirli bir tarzınız var mı? Kişinin bir tarzı olmalı mı? Yoksa her türden kitabı okumak mı gerekir? 

Tarz mı bilmem ama ben birçok tarzda okumayı severim. Macera olsun, fantastik olsun, tarihi aşk konulu olsun birçok türde okuyorum. Bir tek tarihi ve siyasi konulu kitaplar pek ilgimi çekemiyor. İster istemez bir tarz oluşuyor. Çünkü sevdiğimiz tarzı bulup okuyoruz ve bu da bir tarz oluşturuyor.

Yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Birkaç sene evvel bir arkadaşım ile başladım yazmaya. İlk etapta vampir konulu yazıyorduk fakat yazdığımız hikaye bir türlü finale erişemedi. Sonrasında ben niye kafamda kurduğum kurguyu yazmıyorum diye düşünürek yazma serüvenine başladım.

Hikayenizin içeriğinden sizi yeni tanıyan okurlarımız için tanıtım mahiyetinde bahsedebilir misiniz?

Hikayemin adı: Derin Acı

Hikayemin konusu: Geçmişinde yaşadığı olayların etkisini bir türlü atlatamayan Eylül, ufak bir kaza sonrası Poyraz ile tanışmasından sonra kendini en çok korktuğu şeyin -aşkın- içinde bulur. Eylül bir yandan geçmişin etkisinden kurtulmaya çalışırken bir yandan Poyraz’a olan aşkı hayatının dönüm noktası olacaktır. Hikayem Genel Kurgu kategorisinde olup aşk, acı ve dram üzerinedir.

Yazarken çektiğiniz zorluklar nelerdir?

Bazen kurgusal anlamda zorluk çekiyorum. Bir yandan yeni konular eklemeye çalışırken bir yandan da  hikaye ile bağlantıyı yakalamak bazen benim için zor oluyor. Bir de betimleme  konusunda zorlandığım oluyor.

Yazarken belirli bir teknik gözetiyor musunuz?

Hayır, herhangi bir teknik kullanmıyorum açıkçası kullanmalı mıyım onu da pek bilmiyorum. Hikayemi kahraman bakış açısı ile yazıyorum. En azından o şekilde yazmak benim için rahat oluyor.

Wattpad’in yazarlara kattıklarından bahsedebilir misiniz?

Yazmanın öyle göründüğü gibi olmadığını fark ediyoruz. Eğer ortaya iyi bir iş çıkartmak istiyorsanız ciddi anlamda emek sarfetmek gerekiyor ve bu da bize tecrübe kazandırıyor. Örneğin ben betimlemenin hikaye içindeki önemini wattpad platformunda öğrenmiş oldum.

Hikayenizi kitap haline getirme konusundaki düşünceniz veya hayaliniz varmı ?

Ahh tabi ki kitaplaştırılmasını isterim, kim istemez ki böyle bir şeyi. Ama tabi ki kitaplaştırılmadan önce tam anlamıyla hikayemi bitirmem gerekiyor.

Hikayenizin içinde kendinize benzettiğiniz bir karakter varmı ?

Ana karakterim Eylül az çok bana benziyor. Sevdiği zamanki halleri, üzüntüsünü kendi içinde yaşaması, hep sevdiklerini koruma çabaları bazen bende onun gibi olabiliyorum.

Hikayeniz hakkında başka bizlerle paylaşmak istediğiniz birşeyler varmı ?

Evet, öncelikle dram ve aşk seven herkesi hikayeme beklerim. Bu hikayede kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz. ^^

Son olarak yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Tek diyebileceğim öylesine yazmak için değil de gerçekten ortaya bir şeyler çıkartmak istiyorlarsa bunu denesinler. Dediğim yanlış anlaşılmasın kimse yazamaz demiyorum fakat wattpad içinde o kadar çok yazım kurallarından bir haber kişi var ki ister istemez diğer arkadaşlar da bunları görüp özenebiliyor. Çok sevdiğim bir yazarın bir sözü var. Hayal ettiğin kadardır her şey. Hayallerinle beraber yaşayarak yaz ama gerçeklerden de uzaklaşma.

Röpörtaj için teşekkür ederim. 🙂

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir