Kurumsalevhanimi.com ile Blog Röportajımız

Merhaba değerli Röportaj Merkezi takipçilerimiz. Sizler için röportajlarımıza devam etmekteyiz. Bu röportajımızda kurumsalevhanimi bloğunu misafir ediyoruz. Bu yoğun sürecinde bizleri kırmayıp röportaj teklifimizi kabul ettiği için çok teşekkür ederiz.

Merhaba, Kurumsalevhanimi.com’u herkesin tanıdığını düşünüyoruz fakat birde sizin anlatımınız ile dinlemek isteriz ?

Aslında her şey 2015 yılında başladı. 2015 yılında bir anevrizma sebebiyle beyin ameliyatı oldum ve hayatım değişti. Bu yüzden benim hayatım 2015 öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılıyor.
Tam her şey düzeliyor derken, yapılan tahlillerde bazı kan değerlerimden şüphelenip detaylı tetkikler yapıldı ve otoimmün bir rahatsızlığımın da olduğu ortaya çıktı. Çok ağır ilaçlar kullandım, uzun süre evden bile çıkamadım.
Bir gün bütün hastalıklar silsilesinin sonunda o kadar bunalmıştım ki kendi kendimi nasıl tedavi edebilirim diye araştırmaya başladım.
Yaptığım internet araştırmalarında aslında gizli düşmanımın, bağışıklık sistemimi etkileyenin gluten olabileceğini keşfettim. Doktorlarımın da yönlendirmesiyle hayatımdan gluten ve rafine şekeri çıkardım.
Daha sonra kurumsal hayata geri dönemeyeceğimi anlayınca öğrendiklerimi ve yaşadıklarımı aktarmak, benzer sıkıntıları yaşayan diğer insanlara da faydalı olmak için   “Kurumsal Ev Hanımı” blogunu açtım.

 

Peki ilk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Ben ilk bu şekilde beslenmeye başladığımda Türkiye’de pek bilinmiyordu. Kaynak sayısı da çok azdı. Bu yüzden kendi yaptıklarımla, araştırmalarımla kaynak olmaya karar verdim. Böylece bir blog yazmaya karar verdim çünkü aslında bu şekilde beslenme ile tedavi edilebilecek birçok hastalık olduğunu keşfettim.
Kendime oluşturduğum beslenme şeklimi ve tariflerimi hem blogda hem de sosyal medya hesaplarımda paylaşmaya başladım.
En çok bloğun adı ile ilgili soru geliyor. Endüstri Mühendisiyim ve 12 yıl aktif olarak İnsan Kaynakları alanında kurumsal hayatta çalıştım. Ancak ameliyatım sonrası tekrar kurumsal hayata geri dönmeyince de kurumsal hayattan kopamayan ev hayatına da tam alışamayan bir ev hanımı olduğuma karar verdim. Biraz esprili de olsun istedim, böylece blog ortaya çıktı.

 

Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Blog sadece tarifler içersin istemiyorum bu yüzden gezi notlarımı, okuduğum kitapları ve filmler ile ilgili düşüncelerimi, farklı konulardaki (annelik vb.) yazılarımı da paylaşmaya çalışıyorum. Yazılarımın orijinal olmasına çok dikkat ediyorum. Benim için önemli olan klasik yaklaşımların dışında ama aynı zamanda bilgilendirici olması.

 

Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor?Bu kategoride yazmaktan memnun musunuz?

Aslında kişisel blog türünde ancak ağırlıklı olarak beslenme üzerine yazdığım için yemek türünde değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?
Bence çok zor çünkü blog yazarken önemli olan kendini doğru, net ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek. Kitap okumayan birisinin yazım dilinin gelişmesi ve kendini doğru kelimeler ile ifade etmesi çok zor olacağı için bence kitap okumak şart. Ama bu dünden bugüne birkaç kitap okuyarak gelişebilecek bir konu değil, uzun yıllar verilen emeğin birikimi olduğu için birkaç kitap okurum sonra blog yazmaya başlarım gibi düşünülmemesi gerekiyor.

 

Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Bence önemli olan keyif almaya odaklanmak. Eğer sadece para kazanma odağı ile bir yazı yazarsanız o zaman iş gibi staratejik paylaşımlar yapmaya başlarsınız. Samimiyet ve doğallık bence en güzeli. Blog yazmaya başladıktan sonra bir çok farklı deneyim yaşadım ve farklı kişiler ile tanıştım. Bence en güzeli de bu kısmı.
Para odaklı hiç bakmadım ama en çok sorulan soru ne derseniz “Para kazanıyor musun?” oluyor
“Hayır, ben verdiği keyfe ve deneyime odaklanıyorum.” diye cevap veriyorum.

 

Takipçileriniz ile çok sıkı bir ilişki içerisindesiniz. Bunu neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Güne takipçilerim ile yazışarak başlıyorum. Özellikle yurtdışında yaşayan takipçilerim sorularını saat farkından dolayı ben uyurken gönderebiliyor bu yüzden sabah ilk işim onlara cevap yazmak oluyor. Önemli olan doğru bilgiyi ve deneyimi paylaşmak. Bende kendini geliştiren ve yaşadıklarını samimi olarak aktaran bir anne olarak elimden geldiğince doğal ilişkiler kurmaya çalışıyorum. Bir çoğu ile yüz yüze tanışmasak bile arkadaş gibi olduk zaten.

 

Takip ettiğiniz bloglar var mı bunlar hangileri?

Daha ağırlıklı olarak yurtdışındaki blogları takip etmeyi seviyorum. Özellikle beslenme konusunda farklı akımlar yurtdışında daha yaygın ve toplum tarafından da kabul edilmiş olduğu için birçok bilgiye daha rahat ulaşılabiliyor.

The Paleo Mom, Delicious and Healthy By Maya, Rawmanda en sevdiklerim

 

Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle teknik altyapı konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Bu alanda bilgi edinmek, bloğu daha düzenli ve okunabilir hale getirmek için teknik anlamda epey çalıştım. Hala eksikleri, gelişmesi gereken noktaları var ama önemli olan öğrenek eksikleri tamamlamak.

Ayrıca mutlaka yazılar bir özenle, yazım kullarına dikkat edilerek yazılmalı. Sonuçta kişisel bir blog olsa bile siz deneyimlerinizi, hislerinizi, yaşadıklarınızı okuyucularınıza doğru ve anlaşılır bir dille ifade etmek istemez misiniz?
Sadece yazmak için veya blog boş kalmasın diye değil faydaya ve diline odaklanarak yazmak benim en büyük tavsiyem

 

Son olarak takipçilerinize söylemek istediğiniz birkaç cümle varmı ?

Hepsine destekleri için, soruları için, beni daha çok öğrenmeye ve paylaşmaya teşvik ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Sevgiler

 

Bloğa gözatmak isteyenziyaretçilerimiz buraya tıklayabilirler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Kurumsalevhanimi.com ile Blog Röportajımız” için bir yorum

  • Ağustos 3, 2017 tarihinde, saat 9:02 am
    Permalink

    Bana göre bu gibi faydalı blogları paylaşmanız blogculuk için çok önemli.Kurumsalevhanimi da bundan böyle radarımızda sayenizde 🙂

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir