Levlaninnotdefteri Blog ile Röportajımız

Merhaba değerli takipçilerimiz,

Yine bir blogger röportajıyla sizlerleyiz. Özlem Hanıma röportaj teklifimizi kabul ettiği için çok teşekür ederiz.

 

Merhaba, öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Özlem, 20 yaşlarında fizik mühendisliği okuyan edebiyatsever, şiir yazmaya bayılan, dergilerde ve sitelerde yazarlık yapan, boş zamanlarında grafik tasarım ile uğraşan, birçok kimsenin Levla Lavin olarak tanıdığı yazarımsı bir kişiliğim.

İlk blog kavramıyla nasıl tanıştınız ve blog yazmaya nasıl başladınız?

Bir blog yazarı arkadaşımın şiirlerimi ve yazılarımı paylaşmam konusunda ısrarı üzerine blog açtım ve şubat 2016 gibi ilk yazımı yayınladım.

Blog yazarken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Öncelikle samimi olmasına dikkat ediyorum. Ardından tabi ki imla ve yazım kurallarına. Benim için okuduğum bir yazının samimi olması çok önemli ve ben de okurlarıma bunu vermeye çalışıyorum.

Şiir ve Öykülerinizi yazmanız gerektiği zamanlarda mı yazıyorsunuz yoksa kalbinizin sizi yazmaya yönlendirdiği zamanlarda mı ?

Kalbim demek zorundayım çünkü yazdıklarımın içten ve doğal olması için kalbimin sesiyle yazmam gerekiyor. Hatırladığım bir olay da şiirlerimi yazarken 2 ay boyunca bir kelime için ilham beklemiştim, bu yüzden kesinlikle kalp.

Bloğunuzu açtığınızdan beri heyecanınız azalmadı mı, sizi motive eden nedir?

Bazen azalmıyor değil lakin blog açtığımdan beri öyle güzel dostluklar edindim ki özellikle onlar beni motive ediyor. Dostlarım olmasa çoktan bırakmıştım diyebilirim.

Günlük ile blog arasındaki farklar nelerdir ?

Açıkcası blogumu bir günlük gibi de kullandığım doğru ama günlüğümde emin olun daha fevri kararlarım ve davranışlarıma kadar yazıyorum. Blogda birilerinin bunu okuyor diye düşünerek çekimser kalıyorum. Bana kalırsa blog, günlüğümüzün dijital ve apaçık ortada olanı.

Kitap okumayan birisi sizce kişisel blog yazabilir mi ?

Yazabilir, neden yazamasın ki? Yazmak okumakla  birleşince sadece daha süslü bir anlatım kazandırır. Yazmayı seviyorsa ve bunu yapabiliyorsa oda dolusu kitap okumuş veya okumamış olması bunu değiştirmez.

Yazmak mı izlemek mi ? Diye sorsak bu konuda bir tercihte bulunabilir misiniz?

Daha çok yazmak olsa da gözlem yapmadan yazılamıyor. Bazen sadece insanları izlemek için defterimi alıp çıkarım evden ve izlediklerimi yazarım. Sanırım benim için ikisi de birbirinin vazgeçilmezi.

Sizin bloğunuzun türü sizce hangi kategoriye giriyor ? Bu kategoride yazmaktan memnun musunuz ?

Kişisel blog diyebilirim. Şiirler olması yönünden edebi bir yanı olmasına rağmen kesinlikle benim dünyam olduğu için kişisel blog kategorisine daha uygun kalıyor.

Peki sizce kişisel blog yazarlarının bu işten para kazanmasının olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir?

Bu işin maddiyatını hiç düşünmedim, çünkü yazmak benim hayatımın bir parçası ve para kazanacağım hayallerim, planlarım elbette başka bir yönde. Ama bunu düşünen ve bu yönde ilerleyen arkadaşlara saygım sonsuz lakin kişisel blogların bunu fazla abartmasını desteklemiyorum. Çünkü bu okuyucu olarak beni rahatsız ediyor. Kişisel bir blogun para kazanma amaçlı özelleşmesi belli bir noktadan sonra o blogu değersizleştiriyor. Yazdıklarımızın kazandığımız üç kuruştan daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum. Bu yüzden bence kişisel bir blogsanız böyle üç kuruş için blogunuzu reklamlara boğmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Takip ettiğiniz bloglar varmı bunlar hangileri ?

Blog yazarı olduğum kadar blog okuyucusuyumdur ve çok severek takip ettiğim bloglar elbette  var. Bunlardan bazıları: Çıplak Yazar, Ece Evren, Burası Hayal Kahvesi, Sade ve Derin, Bir Tutam Karınca, Bir Deli Mavi, Kelime Tozu, Fil Uçuşu ve daha birçok blog var. Aklıma şimdilik gelenler bunlar.

Yeni blog açmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Öncelikle bunu iyice düşünmeliler. Yazmayı seviyor musunuz? Blogunuzu kaliteli bir şekilde devam ettirebilecek misiniz? Bu gibi sorulara cevap verdikten sonra kendilerine de güveniyorlarsa bence açmalılar. Bunu bir macera ya da heves uğruna yapmamalılar. Blog dünyasında fazlasıyla çöp blog var, bunlara bir yenisini daha eklememek lazım.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oylar, Ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Levlaninnotdefteri Blog ile Röportajımız” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir