Girişimci Ercan Kızılkoca ile Girişim Röportajımız

Girişim röportajlarımızın yenisi sizlerledir. Röportaj teklifimizi kabul ettiği için Ercan Bey’e çok teşekkürler.
1-) Merhaba, bize kendinizden bahsedebilir misiniz?
İsmim Ercan KIZILKOCA. 1999 yılında İstanbulda doğdum.18 Yaşındayım lise 4 bilişim bölümü öğrencisiyim. Yaklaşık 7 yıldan beri internet sektöründe aktif olarak içinde bulunuyorum. Kişiliğim birazcık tembel olduğumdan dolayı kendi evimde freelancer olarak çalışıp para kazanmayı hedefledim, ve böylede oluyor. Yani sabahın 8’inde kalkıp işe gitmek bana göre olmadığından dolayı internet sektöründe freelancer olarak çalışmaya odaklandım.
2-) Siz yetişirken etrafınızda kendinize rol modeli olarak aldığınız bir girişimci var mıydı?
Bir çok girişimci gibi benimde rol modellerim. Öncelikle Steve JOBS, Jack MA gibi isimlerdir. Türkiye’de ise bu isimler şöyledir. Hasan YAŞAR ve Kaan GÜLTEN gibi isimlerdir.
3-) Girişimci olmaya ne zaman karar verdiniz. Sizi bu karara sürükleyen faktörler nelerdi?
Girişimci olmaya 15 yaşında, işleri öğrendikten sonra neden girişim üzerinde projeler yapmim diye düşündüm. Daha sonra yeterli bilgimin olduğunu düşünüp, girişimlerime başladım.
4-) İşiniz kurarken amaçlarınız nelerdi? Maddi amaçlarınız nelerdi? Hayat tarzınız ile ilgili amaçlarınız nelerdi?
İşimi kurarken öncelikle maddi kazanç benim için her projemde 2. plan olmuştur. Bunun nedeni ise öncelikle maddi kazança değer veren insanlar yaptıkları işleri sadece 1 amacı olup o amaç üzerinde saçma sapan çalışıp maalesef ki hayal kırıklığına uğruyor. Bunu bende zamanında yaptım ama her projeden tecrübe çıkarmanın çok önemli olduğunu anladım. O yüzden maddi kazanç benim için her zaman 2.plan hatta 3. plan olup en önceliğim yaptığım projelerin insanlara faydalı olması için başlanmış projelerdir.
5-) İşinizi kurarken kendinize ortaklar buldunuz mu? Bu ortaklar işinize nasıl bir katkıda bulundu? Genel olarak ortaklık konusunda ne düşünüyorsunuz?
Yaptığınız projeler bir müddet sonra tek başına yürümeyeceğini anlıyorsunuz. Bunun yüzünden yolunuza bir ortak veya bir ekiple yürümek zorunda olduğunuzu hissediyorsunuz. Bir projede ekip ve ortağın çok çok katkısı olacağından eminimdir. Bunu kendi projelerimizdede yapıyoruz, ve olumlu yönte tepkiler alıyoruz. Bence her girişimcinin bir ortağı olmalı diye düşünüyorum 🙂
6-) İşinizi kurarken bir iş planınız var mıydı? Bu planınıza uygun davrandınız mı? Genel olarak iş planları konusunda ne düşünüyorsunuz?
Projelerimde sadece BloggErcan.com haricinde hiç bir projemde planlı çalışma yapmadım. BloggErcan benim gözbebeğim gibi bir proje. İnsan kendi yaptığı projelerde en az 1 tanesini göz önünde bulundurur ve her şeyi o proje için heba edebilir. Zamanı olsun, maddi açıdan olsun bu tarz kayıplarınız olacakki bir şeyler yapın. Ama BloggErcan.com sonrasında bir çok projemde planlı çalışma yapmaya gayret gösteriyorum 🙂
7-) Girişimcilik hayatınızdaki en iyi ve en kötü anları bizimle paylaşır mısınız? Bu anlardan neler öğrendiniz?
Girişimcilikte en kötü anım; BloggErcan.com kurdum çokta güzel ilerledi olumlu tepkiler aldım daha sonrasında alışıla gelmemiş bir durum ortaya geldi ve web sitem tamamen google’dan indexlerim silindi. Anlam veremedim ve bu iş için 2 haftamı verdim ama iyikide vermişim diyorum. Daha bir çok olumsuzluklar elbetteki gelecek önemli olan bunlardan tecrübe edinmektir 🙂 Olumlu anım ise; 6 Aramamotoru.com SEO Eğitimi’ne gittiğimde insanların benim ismimle değilde yaptığım projelerle tanıması gerçekten beni çok gururlandırdı ve motive etti. Demekki insanlara bir şeyler verebilmişim dedim.
😎 Genç girişimci arkadaşlara neler önerirsiniz?
Önünüze gelen en ufak sorunda pes etmeyin. Onu nimet bilin ki bir şeyler kazanın. Ayrıca en kötü durumda bile her şeyden tecrübe edinin.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu röportaj henüz oylanmamış.)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir