Ceren ANAR ile Wattpad Röportajımız

Wattpad röportajlarımızın bir sonraki ismi Ceren ANAR oldu. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ederiz.

 

1-Wattpad hikayeniz hakkında sorular sormadan önce bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ismim Ceren. Nam-ı diğer Jenna’da diyebilirsiniz. Yaşımı açıklamıyorum ama lisedeyim. Müzik dinlemeyi aşırı çok severim ve vazgeçilmez “akciğerlerim” denilen kitaplarım tabii ki.. Koyu bir Lovatic’im.

2- Kitap seçerken belirli bir tarzınız var mı? Kişinin bir tarzı olmalı mı? Yoksa her türden kitabı okumak mı gerekir?

Polisiye, psikolojik gerilim okuduğum kategoridir ama okumam gerektiğini düşündüğüm kitaplara öncelik veririm. Her türden kitap okumaya özen gösteriyorum.

3- Yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Küçükken, Türkçe çalışma kitaplarındaki zihnimdekilere yer açan büyük boşluklardan…

4- Hikayenizin içeriğinden sizi yeni tanıyan okurlarımız için tanıtım mahiyetinde bahsedebilir misiniz?

Daha çok melankoli tarzı bir hikaye. Servet-i fünun edebiyatından yola gitmeye çalışıyorum. İlk bölüm sıkıcı gelebilir çünkü çok betimlemeli ve ben bunu dengelediğime inanıyorum ileriki bölümlerde.

Meyra Liva, annesini kendi doğumunda kaybetmiş ve mimarlıktan yeni mezun olmuş mimar bir babanın kızıdır. Babası ona annesinin fotoğrafını hiç göstermemektedir, sütannesini bu yaşına kadar annesi olarak görmüştür. Bu mezun olma işinden sonra hayatında birtakım değişiklikler ve onların ardından gelen olaylar kendisini beklemektedir. Ama bu hikaye sadece Meyra’nın içsel sorunlarına yer vermemektedir.

5-Yazarken çektiğiniz zorluklar nelerdir?

Hikayemde servet-i fünun edebiyatından gitmek istediğimi söylemiştim. Birazda bu döneme göre modernleştirerek anlatmak, ardı ardına mesajlar vermek istediğim ve bunun kalıbına girmeye çalıştığım bir dilin sığ alanıyla yazarken zorlanıyorum. Ama bunu ancak ben yapabilirim, yapacağım, yapıyorum.

6- Yazarken belirli bir teknik gözetiyor musunuz?

Yukarıdaki cevabımı kopyala, yapıştır ahah.

7- Wattpad’in yazarlara kattıklarından bahsedebilir misiniz?

Kendilerini bu yetenekleriyle ifade etme açısından bir kapı aralıyor yazar adaylarına.

8- Hikayenizi kitap haline getirme konusundaki düşünceniz veya hayaliniz var mı ?

Açıkçası çevrem ne kadar bu dijital platform olayını bilmeseler de, ailemle birlikte benim ismimi Türk edebiyatı yazarlarının arasında görmek istiyor. Bu benim için gurur verici olur. Kitap olmasını şu anlık hata yapma oranım çok yüksek olduğu için istemiyorum birkaç yıl sonra olabilir, kim bilir belki otuz yaşında falan?

9- Hikayenizin içinde kendinize benzettiğiniz bir karakter var mı ?

O karakterlerin hepsi benim parçamdan bir iz taşımıyor, o karakterler kişiliğimde olup olmayan hisleri verdiğim benim. Ama illa bu soruya bir cevap verecek olursam tabii ki baş karakterim Meyra ve şu anlık devrede olmayan Sedat karakterim.

10- Son olarak yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Yeteneğiniz ve kabiliyetiniz varsa yazın. Ancak yazdıklarınızın kendinizde de, okuyacak okurlarda da bir değeri ve hissettirdiklerinin derecesi yüksek olsun.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu röportaj henüz oylanmamış.)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir